Formy i modele ustrojowe państwa - definicja, klasyfikacja - WOS

Formy państwa to całokształt sposobów powoływania władzy jej sprawowania, wzajemne relacje organów władzy oraz metody organizowania życia społeczno-politycznego. Wyróżnia się je ze względu na następujące elementy:

1. forma rządów – czyli struktury organizacji państwa i stosunków panujących między nimi. Możemy wyróżnić następujące formy rządów: monarchia i republika;

2. system polityczny – sprecyzowane poprzez zasady organizacji aparatu państwowego, przede wszystkim przez relacje między władzą ustawodawczą a wykonawczą. Biorąc pod uwagę to kryterium wyodrębnić możemy formy państwa: parlamentarne, prezydenckie i mieszane (połączenie systemu prezydenckiego z parlamentarnym);

3. ustrój/reżim polityczny – główny nacisk kładziony jest na środki i metody sprawowania władzy państwa. Wyodrębniamy formy państw: demokratycznych, autorytarnych oraz totalitarnych;

4. struktura terytorialna – relacje między centralnymi i lokalnymi organami państwa. Wyróżniamy podział na następujące formy państwa:
- państwa unitarne (cechuje je wewnętrza jednolitość. Jednostki administracyjne są podporządkowane organom centralnym i nie posiadają politycznej samodzielności),
- państwa złożone (to państwa składające się z części, które mają pełną lub ograniczoną autonomię). Państwa te mogą występować w postaci unii personalnej, unii realnej, federacji i konfederacji.

Polecamy również:

  • Monarchia - definicja, cechy, ustrój

    Terminem monarchia (gr. monarchia – jedynowładztwo, monos – jedyny, archo – władam) możemy określić formę państwa, w której suwerenną władzę zwierzchnią jako głowa państwa sprawuje monarcha(może nim być król, wielki książę, sułtan, cesarz etc.),... Więcej »

  • Republika - definicja, cechy, ustrój

    Republika (z łac. res publica – rzecz wspólna, publiczna) to forma państwa, w której władzę przez określony czas sprawuje osoba lub grupa ludzi (organ kolegialny), które uzyskały władze na mocy wyboru przez obywateli. W tym znaczeniu to przeciwstawienie monarchii. Jest to... Więcej »

  • Państwo unitarne (jednolite) - definicja, przykłady - WOS

    Pastwo unitarne charakteryzuje się jednolitą strukturą prawno-administracyjną, ponadto nie występują w nim terytoria mające odrębny czy autonomiczny charakter. Więcej »

  • Państwo złożone - definicja, typy - WOS

    Państwo złożone – jest to państwo, które składa się z dwóch lub kilku części, mogą to być państwa, landy stany lub inne jednostki adiustacyjne, posiadające pełną lub ograniczona autonomię. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
szarlot
2018-03-09 18:30:53
nie jest złe :)
Ostatnio komentowane
kupa
• 2024-11-06 19:37:57
na czym polegają te fundacje i stowarzyszenia? brakuje tu wyjaśnienia i jakiegoś przyk�...
• 2024-11-05 17:38:04
Głupota w tekście! Janusz i Agnieszka się nie związali, bo byli bardzo bliskim kuzynos...
• 2024-10-27 17:40:49
Super
• 2024-10-21 17:09:20
Bardzo trudne.
• 2024-10-21 13:31:17