Joseph Fourier – biografia i dokonania

Biografia

Joseph Fourier urodził się w 1768 roku w Auxerre we Francji. Jego ojciec pracował jako krawiec. Joseph był dziewiątym dzieckiem z dwanaściorga rodzeństwa. Przyszły matematyk został wcześnie osierocony przez rodziców. Kiedy miał dziewięć lat zmarła jego matka, a rok później ojciec.

Jako dziecko uczęszczał do szkoły w Pallais prowadzonej przez organistę katedry. W 1780 roku rozpoczął naukę w Ecole Royale Militaire of Axerre. Wkrótce podjął decyzję o zostaniu księdzem, dlatego uczył się w opactwie Benedyktynów. Jednocześnie rozwijał swoje zainteresowania matematyczne. W 1789 roku opuścił jednak opactwo i wyjechał do Paryża.

Joseph Fourier
Joseph Fourier

W 1790 roku został nauczycielem w szkole, w której zdobył wykształcenie. Zaangażował się również politycznie, wstępując do Rady Rewolucyjnej. Wkrótce obrazy terroru podczas rewolucji francuskiej wstrząsnęły nim tak bardzo, że chciał wystąpić z Rady, ale okazało się to niemożliwe.

W 1794 roku Fourier został aresztowany i groziło mu ścięcie na gilotynie, jednak po egzekucji Robespierre’a polityka rewolucyjna uległa zmianie. Po odzyskaniu wolności uczony rozpoczął studia w Ecole Normale w Paryżu. Następnie otrzymał posadę w College de France. Pracował również w nowo powstałej szkole Ecole Polytechique.

Wkrótce został ponownie aresztowany, ale uwolniono go dzięki wstawiennictwu jego wcześniejszych wykładowców oraz studentów. W 1795 roku wrócił do pracy na Politechnice.

W 1798 roku wstąpił do armii Napoleona i jako doradca brał udział w kampanii w Egipcie. Prowadził tam również badania archeologiczne i był jednym z założycieli Instytutu Kairskiego.

W 1801 roku wrócił do Francji; został mianowany profesorem analizy w Ecole Polytechnique. Na polecenie Napoleona wkrótce musiał porzucić życie akademickie i udać się do Grenoble, którego został prefektem.

Po ostatecznej klęsce Napoleona powrócił do Paryża. W 1817 roku został członkiem Francuskiej Akademii Nauk. Zmarł w Paryżu w 1830 roku.

Dokonania

Fourier już za życia był bardzo docenianym matematykiem, jednak wiele jego teorii wywoływało kontrowersje. Najsłynniejsze odkrycie matematyczne uczonego to tak zwany szereg Fouriera, który wykorzystał on w analizie zwanej Fourierowską. Służy on do rozkładu funkcji okresowej na sumę funkcji trygonometrycznych. Fourier wykorzystał to dokonanie do analizy przepływu ciepła. Jego odkrycie dało początek miedzy innymi teorii drgań.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
furiat
2019-08-15 11:10:28
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiągnięć Fouriera. Dał początek przekształceniom całkowych, bez których dziś nie byłoby tomografii, Wi-Fi, analizy widmowej sygnałów, analizy systemów dynamicznych, automatyki itp. Całka Fouriera to jest to !!
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20