Brahmagupta – biografia i dokonania

Brahmagupta był słynnym indyjskim matematykiem i astronomem. Urodził się około 597 roku w Bhinmal w północnych Indiach za panowania dynastii Gurjara. Brahmagupta kierował obserwatorium astronomicznym w Ujjain, które stanowiło jednocześnie najważniejszy ośrodek matematyczny starożytnych Indii.

W okresie pracy w obserwatorium matematyk napisał cztery ważne dzieła: „Cadamekela” (624), „Brahmasphutasiddhanta” (628), „Khandakhadyaka” (665) i „Durkeamynarda” (672). Drugi z wymienionych tekstów („Odsłona Wszechświata”) jest najważniejszą pracą Brahmagupty i jednocześnie jednym z najistotniejszych traktatów matematycznych w historii tej nauki, zwłaszcza takich jej działów, jak arytmetyka, algebra i geometria.

Myśliciel jako pierwszy wprowadził bowiem pojęcia zera i liczb ujemnych. Zero zostało zdefiniowane jako cyfra, która powstaje jako rezultat pomniejszenia liczby o nią samą. Brahmagupta zapoczątkował również graficzny zapis tej liczby i objaśnił cyfry arabskie.

To właśnie przetłumaczenie wspomnianego dzieła na język arabski w VIII w. zapoczątkowało system cyfr arabskich. Dla odróżnienia liczb dodatnich i ujemnych matematyk zastosował metaforyczne określenia: „majątek” i „dług”. Ujemność zaznaczał graficznie w postaci punktu nad liczbą. 

Ponadto Brahmagupta w swoich traktatach określił także algorytm obliczania pierwiastka kwadratowego, wzór na pole czworokąta wpisanego w okrąg oraz metodę rozwiązywania równań kwadratowych.

Działania matematyczne towarzyszyły myślicielowi w jego rozważaniach nad naturą kosmosu. Brahmagupta zajmował się bowiem zjawiskami astronomicznymi takimi, jak zaćmienie słońca i księżyca, fazy księżyca, system planetarny. Krytykował on pojecie statycznej i płaskiej Ziemi, a także przewidywał istnienie grawitacji. Matematyk zmarł w Indiach w 670 roku.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23