John Forbes Nash – biografia i dokonania

Biografia

John Forbes Nash urodził się w 1928 roku w Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Był synem inżyniera elektryki i nauczycielki języków obcych. Matematyk od dzieciństwa miał nadzwyczaj poważną i introwertyczną naturę. Edukacja szkolna nie była dla niego zbytnio interesująca, dlatego samodzielnie pogłębiał swoją wiedzę i wykonywał w domu własne doświadczenia naukowe.

W 1941 roku rozpoczął naukę w Bluefield College. Jego ulubionymi przedmiotami były matematyka, fizyka i chemia. Następnie studiował inżynierię chemiczną w Carnegie Institute of Technology. Wkrótce bardziej zainteresował się matematyką, a zwłaszcza teorią prawdopodobieństwa.

John Forbes Nash
John Forbes Nash/ fot. Peter Badge


Jego wykładowcy szybko dostrzegli niezwykły talent Nasha, natomiast koledzy nie rozumieli go i uczynili obiektem żartów. W 1948 roku Nash uzyskał magisterium, a następnie otrzymał propozycję pracy na uniwersytetach Harvarda, Princeton, Chicago i Michigan. Wybrał uczelnię Princeton.

Podczas pracy nad doktoratem sformułował zagadnienie, za które 45 lat później otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Podczas pobytu w Princeton spotykał się z Albertem Einsteinem i wyjawiał mu swoje pomysły.

Od 1952 roku Nash wykładał w Massachusetts Institute

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
dobre
• 2022-01-28 10:51:38
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13