John Forbes Nash – biografia i dokonania

Biografia

John Forbes Nash urodził się w 1928 roku w Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Był synem inżyniera elektryki i nauczycielki języków obcych. Matematyk od dzieciństwa miał nadzwyczaj poważną i introwertyczną naturę. Edukacja szkolna nie była dla niego zbytnio interesująca, dlatego samodzielnie pogłębiał swoją wiedzę i wykonywał w domu własne doświadczenia naukowe.

W 1941 roku rozpoczął naukę w Bluefield College. Jego ulubionymi przedmiotami były matematyka, fizyka i chemia. Następnie studiował inżynierię chemiczną w Carnegie Institute of Technology. Wkrótce bardziej zainteresował się matematyką, a zwłaszcza teorią prawdopodobieństwa.

John Forbes Nash
John Forbes Nash/ fot. Peter Badge


Jego wykładowcy szybko dostrzegli niezwykły talent Nasha, natomiast koledzy nie rozumieli go i uczynili obiektem żartów. W 1948 roku Nash uzyskał magisterium, a następnie otrzymał propozycję pracy na uniwersytetach Harvarda, Princeton, Chicago i Michigan. Wybrał uczelnię Princeton.

Podczas pracy nad doktoratem sformułował zagadnienie, za które 45 lat później otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Podczas pobytu w Princeton spotykał się z Albertem Einsteinem i wyjawiał mu swoje pomysły.

Od 1952 roku Nash wykładał w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. W tym czasie pojawiły się u niego pierwsze symptomy choroby psychicznej. W 1953 roku urodził mu się syn ze związku matematyka z pielęgniarką Eleanor Steir. W 1955 roku Nash związał się ze swoją studentką Alicią Larde, z którą wziął ślub dwa lata później. Wkrótce przyszedł na świat drugi syn uczonego, jednak małżeństwo znalazło się w kryzysie z powodu postępującej schizofrenii naukowca.

Uczony znalazł się w szpitalu Mc Lean pod Bostonem. Po krótkim leczeniu wyjechał do Europy. Jego żona udała się za nim i skłoniła do powrotu. Wspólnie zamieszkali w Princeton. Nasilenie choroby skłoniło małżonkę naukowca do oddania go do szpitala Trenton State w New Jersey. W 1962 roku Alicia rozwiodła się z Nashem.

Powrót do zdrowia zajął matematykowi wiele lat. Mimo to przez cały ten okres uczony odnosił ogromne sukcesy w nauce. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla w ekonomii. W 2001 roku ponownie ożenił się z Alicią de Larde. Jego życiorys stał się inspiracją dla filmu Rona Howarda „Piękny umysł”.

Dokonania

Największe sukcesy naukowe John Nash uzyskał w dziedzinie teorii gier. Sformułował on zasadę równowagi w grach niezespołowych, zwaną równowagą Nasha.

Polega ona na tym, że w grze o skończonej liczbie graczy obowiązuje równowaga mieszanych strategii. Każdy z graczy posługuje się zatem najbardziej optymalną dla siebie strategią przy uwzględnieniu posunięć przeciwnika. Można tę zasadę oddać za pomocą obrazu: „Wybieram to, co jest dla mnie najlepsze, gdy ty robisz to, co robisz. Ty robisz to, co jest dla ciebie najlepsze, gdy ja robię to, co robię”.

Odkrycie to znalazło zastosowanie w dziedzinie ekonomii (zwłaszcza w organizacji przemysłu i rynków finansowych) i zostało odznaczone Nagrodą Nobla.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43