Hypatia – biografia i dokonania

Biografia

Hypatia urodziła się około 370 roku w Aleksandrii (podaje się również datę 355 r.). Jej ojciec, Teon z Aleksandrii, był matematykiem, astronomem i filozofem. Hypatia kształciła się pod jego kierunkiem, a następnie pomagała mu w pracach filozoficznych. Została nauczycielką, która przekazywała wiedzę z zakresu matematyki, filozofii i astronomii.

Od 400 roku kierowała słynną Szkołą Platońską w Aleksandrii. Cieszyła się ogromnym szacunkiem wśród współczesnych. Słynęła z zachowywania szczególnych cnót moralnych, przez całe życie byłą dziewicą, cechowała ją skromność i uczciwość.

Hypatia z Aleksandrii
Hypatia z Aleksandrii/fragment Szkoły ateńskiej

Żyła w czasach upowszechniania się wiary chrześcijańskiej, sama jednak była poganką. Był to jeden z powodów, dla którego w 415 roku popadła w konflikt z ówczesnym patriarchą Aleksandrii, Cyrylem.

Narastająca niechęć do Hypatii w końcu spowodowała, że kobieta została zamordowana. Tajemnica tego morderstwa do dziś nie została wyjaśniona. Maria Dzielska, badaczka biografii filozofki, uważa, że w śmierć uczonej zamieszany był biskup Cyryl.

Historycy nie są jednak zgodni co do rzeczywistych powodów tego tragicznego wydarzenia. Prawdopodobnie mord ten miał podłoże polityczne. Jego tłem był bowiem konflikt pomiędzy Cyrylem i prefektem Egiptu Orestesem.

Hypatia pełniła funkcję doradczyni Orestesa, a podburzenie ludu przeciwko niej zdyskredytowało samego namiestnika Egiptu. Kobieta zginęła w publicznym linczu, któremu przewodził lektor Piotr. Jej szczątki spalono i wrzucono do morza, co było oznaką hańby.

Dokonania

Hypatia jest uważana za pierwszą kobietę w dziejach, która znacząco przyczyniła się do rozwoju matematyki, astronomii i filozofii. Przypisuje się jej ostateczną redakcję dzieł Ptolemeusza i Euklidesa.

Ponadto opracowywała ona również dokonania Diofantosa i Apoloniusza z Pergi. W zakresie filozofii Hypatia nauczała w duchu neoplatońskim. Bardzo ważną rolę w jej naukach odgrywało myślenie symboliczne. Żadna z jej oryginalnych prac nie zachowała się do dnia dzisiejszego.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53