Grigorij Perelman – biografia i dokonania

Grigorij Perelman urodził się w 1966 roku w Leningradzie. Był synem inżyniera i nauczycielki matematyki. Rodzina miała korzenie żydowskie.

W dzieciństwie Pereman uczył się nie tylko przedmiotów ścisłych, ale także gry na skrzypcach.

Ukończył prestiżową szkołę średnią w Leningradzie, potem zaś dzięki wygraniu Olimpiady Matematycznej w Budapeszcie dostał się na Leningradzki Uniwersytet Państwowy. Był wybitnym studentem. Jego wykładowcami byli Victor Zalgaller i Aleksandr Aleksandrow.

Grigorij Perelman
Grigorij Perelman (1993)/ fot. George M. BergmanPo zakończeniu studiów Perelman otrzymał posadę asystenta na wydziale matematyki w Instytucie Stiekłowa. Dzięki wsparciu Michała Leonidowicza Gromowa młody naukowiec został zaproszony do Istitutes des Hautes Etudes Scientifiques pod Paryżem. Po kilkumiesięcznej pracy w tym ośrodku naukowym otrzymał zaproszenie do Stanów Zjednoczonych na Festiwal Geometrii w Północnej Karolinie.

W 1992 roku otrzymał staż podoktorski na Uniwersytecie Nowojorskim, rok później został zatrudniony na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych wiele prestiżowych ośrodków naukowych oferowało mu posadę profesora: Uniwersytet w Stanford, Princeton i w Tel Awiwie. Perelman odrzucił jednak wszystkie propozycje i wrócił do Petersburga.

W 2002 roku opublikował w Internecie jedną ze swoich prac na temat zasady entropii i ponownie został zaproszony do Stanów Zjednoczonych. Odwiedził wówczas ośrodki w Nowym Jorku, Uniwersytet Kolumbii i Princeton. Po powrocie nadal pracował w Instytucie Stiekłowa.

W 2003 roku opublikował dowód hipotezy Poincarego, a więc rozwiązanie jednego z najbardziej palących problemów w historii matematyki. Po potwierdzeniu prawidłowości jego toku rozumowania Magazyn „Science” okrzyknął ten dowód „naukowym wydarzeniem 2006 roku”. Było to bowiem rozwiązanie jednej z siedmiu tajemnic matematycznych tysiąclecia.

Sam Perelman odsunął się jednak od publicznego życia naukowego. Nie przyjął żadnej z licznych ofert współpracy oraz zrezygnował z pracy w Instytucie Stiekłowa. Co więcej, odmówił również przyjęcia ważnych nagród: medalu Fieldsa (zwanego matematycznym Noblem) – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Matematycznego próbował przez 10 godzin nakłonić go do przyjęcia wyróżnienia – oraz niezwykle prestiżowej Nagrody Tysiąclecia Instytutu Matematycznego Claya w wysokości miliona dolarów.

Perelman obecnie mieszka na przedmieściach Petersburgu wraz z matką w bardzo skromnych warunkach.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 1 =
ADMIN
2020-05-12 06:43:46
Polski Rusek - dziękujemy za zwrócenie uwagi - wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
Polski Rusek
2020-05-11 16:34:21
WitaM! To jezyków słowiańskich nie znacie i nie umiecie w najprostszy sposób tłumaczyć z rosyjskiego na j.polski imion i nazwisk??? Chodzi o wyrażenie:"Mikhaela Leonodovicha Gromova ". Po polsku to brzmi : "Michała Leonidowicza Gromowa." Imię pierwsze; Michał; imię drugie (tzw. po rosyjsku " otczestwo"-od imienia ojca)-Leonidowicz ( od ojca Leonida); nazwisko : Gromow. Cytowanie "otczestwa" z angielskiego z błędem! Nie ma w j.ros. imienia "Leonod" natomiast jest "Leonid"
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43
ok
• 2024-05-20 16:01:25