Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Grigorij Perelman – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Grigorij Perelman urodził się w 1966 roku w Leningradzie. Był synem inżyniera i nauczycielki matematyki. Rodzina miała korzenie żydowskie.

W dzieciństwie Pereman uczył się nie tylko przedmiotów ścisłych, ale także gry na skrzypcach.

Ukończył prestiżową szkołę średnią w Leningradzie, potem zaś dzięki wygraniu Olimpiady Matematycznej w Budapeszcie dostał się na Leningradzki Uniwersytet Państwowy. Był wybitnym studentem. Jego wykładowcami byli Victor Zalgaller i Aleksandr Aleksandrow.

Grigorij Perelman
Grigorij Perelman (1993)/ fot. George M. BergmanPo zakończeniu studiów Perelman otrzymał posadę asystenta na wydziale matematyki w Instytucie Stiekłowa. Dzięki wsparciu Mikhaela Leonodovicha Gromova młody naukowiec został zaproszony do Istitutes des Hautes Etudes Scientifiques pod Paryżem. Po kilkumiesięcznej pracy w tym ośrodku naukowym otrzymał zaproszenie do Stanów Zjednoczonych na Festiwal Geometrii w Północnej Karolinie.

W 1992 roku otrzymał staż podoktorski na Uniwersytecie Nowojorskim, rok później został zatrudniony na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych wiele prestiżowych ośrodków naukowych oferowało mu posadę profesora: Uniwersytet w Stanford, Princeton i w Tel Awiwie. Perelman odrzucił jednak wszystkie

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');