Biografia
Andriej Nikołajewicz Kołmogorow urodził się w 1903 roku w Tambov w Rosji. Ojciec matematyka nie uczestniczył w wychowaniu syna, ponieważ opuścił rodzinę. Po rewolucji październikowej kierował Ministerstwem Rolnictwa. Zginął w czasie walk w 1919 roku.
Matka przyszłego matematyka zmarła przy porodzie, a jego wychowaniem zajmowała się siostra matki, Vera Yakowlena. Andriej otrzymał imię po dziadku, który miał pochodzenie szlacheckie.
Przyszły naukowiec po ukończeniu szkoły pracował jako konduktor na kolei, zaś w wolnym czasie zgłębiał mechanikę Izaaka Newtona.
Andriej Nikołajewicz Kołmogorow |
W 1920 roku rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Moskwie. Ogromne wrażenie wywarły na nim wykłady z trygonometrii prowadzone przez Stepanova.
Już w 1922 roku nazwisko matematyka stało się rozpoznawalne w środowisku naukowców. W 1925 roku Kołmogorow rozpoczął studia doktoranckie, zaś rozprawę obronił cztery lata później.
Od 1929 roku przyjaźnił się z Aleksandrowem. Wspólnie z nim podróżował po Europie. Zwiedzili między innymi Berlin, Getyngę, Monachium i Paryż.
W 1931 roku naukowiec otrzymał posadę profesora na Uniwersytecie w Moskwie. Trzy lata później opublikował dzieło, w którym przedstawił zręby teorii prawdopodobieństwa. W 1935 roku wspólnie z Aleksandrowem zakupił dom w Komarowce, który stał się słynnym ośrodkiem wczasowym całego środowiska rosyjskich matematyków.
W 1939 roku został członkiem Akademii Nauk Związku Radzieckiego. Ponadto kierował nowo powstałym na Uniwersytecie Moskiewskim Wydziałem Statystyki i Prawdopodobieństwa. Jego wielką pasją była poezja Puszkina.
Kołmogorow był laureatem wielu prestiżowych odznaczeń i nagród. Uniwersytety w Paryżu, Sztokholmie i w Warszawie nadały mu honorowe tytuły naukowe. Ponadto matematyk był członkiem Royal Society, a także Amerykańskiej Akademii Nauk czy Francuskiej Akademii Nauk. Matematyk zmarł w Moskwie w 1987 roku.
Dokonania
Kołmogorow to jeden z najsłynniejszych matematyków XX wieku. Był on twórcą teorii prawdopodobieństwa, a dokładnie odkrywcą tak zwanych aksjomatów rachunku prawdopodobieństwa.
Ponadto zajmował się topologią, a więc badaniem właściwości figur geometrycznych i brył. Ważnym obszarem jego zainteresowań były również logika i mechanika klasyczna.
W latach 40. Kołmogorow badał z kolei ruch planet i zjawisko turbulencji. Jego ważnym wkładem w dziedzinę nauk ścisłych było wykorzystanie teorii prawdopodobieństwa w fizyce.