Andriej Kołmogorow – biografia i dokonania

Biografia

Andriej Nikołajewicz Kołmogorow urodził się w 1903 roku w Tambov w Rosji. Ojciec matematyka nie uczestniczył w wychowaniu syna, ponieważ opuścił rodzinę. Po rewolucji październikowej kierował Ministerstwem Rolnictwa. Zginął w czasie walk w 1919 roku.

Matka przyszłego matematyka zmarła przy porodzie, a jego wychowaniem zajmowała się siostra matki, Vera Yakowlena. Andriej otrzymał imię po dziadku, który miał pochodzenie szlacheckie.

Przyszły naukowiec po ukończeniu szkoły pracował jako konduktor na kolei, zaś w wolnym czasie zgłębiał mechanikę Izaaka Newtona.

Andriej Nikołajewicz Kołmogorow
Andriej Nikołajewicz Kołmogorow

W 1920 roku rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Moskwie. Ogromne wrażenie wywarły na nim wykłady z trygonometrii prowadzone przez Stepanova.

Już w 1922 roku nazwisko matematyka stało się rozpoznawalne w środowisku naukowców. W 1925 roku Kołmogorow rozpoczął studia doktoranckie, zaś rozprawę obronił cztery lata później.

Od 1929 roku przyjaźnił się z Aleksandrowem. Wspólnie z nim podróżował po Europie. Zwiedzili między innymi Berlin, Getyngę, Monachium i Paryż.

W 1931 roku naukowiec otrzymał posadę profesora na Uniwersytecie w Moskwie. Trzy lata później opublikował dzieło, w którym przedstawił zręby teorii prawdopodobieństwa. W 1935 roku wspólnie z Aleksandrowem zakupił dom w Komarowce, który stał się słynnym ośrodkiem wczasowym całego środowiska rosyjskich matematyków.

W 1939 roku został członkiem Akademii Nauk Związku Radzieckiego. Ponadto kierował nowo powstałym na Uniwersytecie Moskiewskim Wydziałem Statystyki i Prawdopodobieństwa. Jego wielką pasją była poezja Puszkina.

Kołmogorow był laureatem wielu prestiżowych odznaczeń i nagród. Uniwersytety w Paryżu, Sztokholmie i w Warszawie nadały mu honorowe tytuły naukowe. Ponadto matematyk był członkiem Royal Society, a także Amerykańskiej Akademii Nauk czy Francuskiej Akademii Nauk. Matematyk zmarł w Moskwie w 1987 roku.

Dokonania

Kołmogorow to jeden z najsłynniejszych matematyków XX wieku. Był on twórcą teorii prawdopodobieństwa, a dokładnie odkrywcą tak zwanych aksjomatów rachunku prawdopodobieństwa.

Ponadto zajmował się topologią, a więc badaniem właściwości figur geometrycznych i brył. Ważnym obszarem jego zainteresowań były również logika i mechanika klasyczna.

W latach 40. Kołmogorow badał z kolei ruch planet i zjawisko turbulencji. Jego ważnym wkładem w dziedzinę nauk ścisłych było wykorzystanie teorii prawdopodobieństwa w fizyce.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
życzliwa
2017-03-19 18:17:29
Pierwszy akapit artykułu może sugerować, że Kołmogorow umarł po 16 latach...
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23