Jakob Bernoulli – biografia i dokonania

Biografia

Jakob Bernoulli urodził się w 1654 roku w Bazylei. Był on członkiem słynnego klanu Bernoullich, który szczególnie przysłużył się dla rozwoju matematyki. Rodzina miała korzenie belgijskie. Przodkowie klanu byli uchodźcami, którzy jako protestanci musieli wyemigrować z kraju opanowanego przez katolicką dynastię hiszpańską.

Ojciec Jakoba, Nicolaus Bernoulli, był szanowanym obywatelem Szwajcarii, pełniącym ważne funkcje publiczne. Matka również pochodziła z zamożnej i znanej familii – bankierów. Brat Jakoba, Johann, podobnie jak on sam, był sławnym matematykiem. Tą samą profesją trudnił się również bratanek Jakoba, Daniel.

Jakob Bernoulli
Jakob Bernoulli


Jakob w 1671 roku uzyskał magisterium z filozofii na Uniwersytecie w Bazylei, a w 1676 licencjat z teologii na tej samej uczelni. Jednocześnie we własnym zakresie Jakob wbrew woli rodziców studiował matematykę i astronomię.

W 1676 roku wyjechał do Genewy, gdzie pracował jako wykładowca. Następnie udał się do Francji w celu pogłębiania swojej wiedzy matematycznej. Kolejnymi etapami jego naukowych podróży były Niderlandy i Wielka Brytania. W krajach tych udało mu się nawiązać wiele kontaktów ze słynnymi osobistościami świata nauki.

Po powrocie do Szwajcarii w 1683 roku objął posadę wykładowcy mechaniki na Uniwersytecie w Bazylei. Rok później ożenił się z Judith Stupanus. Małżeństwo miało dwójkę dzieci.

W 1867 roku został profesorem matematyki. Kiedy młodszy brat Jakoba, Johann, również zajął się matematyką, Jakob początkowo został jego nauczycielem, ale wkrótce relacja przekształciła się w ostrą rywalizację i wzajemną niechęć. Na skutek konfliktu Johann opuścił Szwajcarię. Jakob Bernoulli pracował na Uniwersytecie w Bazylei aż do śmierci w 1705 roku. Katedrę po nim objął brat Johann.

Dokonania

Jakob Bernoulli, matematyk, który zapoczątkował matematyczną tradycję w swojej rodzinie jest uważany za jednego z najważniejszych uczonych w zakresie nauk ścisłych. Pozostawił on po sobie imponującą ilość prac.

Jego dzieła zapoczątkowały badania nad teorią prawdopodobieństwa i rachunkiem różniczkowym. Fundamentalnym wkładem w tę dziedzinę było tak zwane twierdzenie Bernoulliego, dotyczące rozkładu dwumianowego.

Ponadto wprowadził on pojęcie całki, a także zajmował się rachunkiem wariacyjnym. W kręgu jego zainteresowań znajdowały się również fizyka eksperymentalna i astronomia. Fascynowała go tak zwana spirala logarytmiczna, którą pragnął mieć wyrytą na grobie.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
0
• 2023-05-28 13:23:15
h
• 2023-05-27 19:56:08
fsff
• 2023-05-27 11:48:28
B. niekompletne
• 2023-05-26 13:03:27
Nice
• 2023-05-25 18:56:03