Joseph-Louis Lagrange – biografia i dokonania

Biografia

Joseph-Louise Lagrange urodził się w 1736 roku w Turynie we Włoszech. Pochodził z zamożnej rodziny urzędnika skarbowego na Sardynii, jednak ojciec utracił swoją pozycję jeszcze kiedy przyszły matematyk był dzieckiem.

Lagrange uczęszczał do szkoły w Turynie, a następnie we własnym zakresie rozpoczął studia matematyczne. Wkrótce opublikował swoje pierwsze dzieło, które zwróciło uwagę Leonardha Eulera.

Dzięki wybitnym zdolnościom mimo braku formalnego wykształcenia w wieku 19 lat Lagrange został profesorem matematyki w Królewskiej Szkole Artylerii w Turynie.

Joseph Louis Langrange
Joseph Louis Langrange

 Już na początku swojej kariery akademickiej zadziwił cały świat naukowy, odkrywając równocześnie z Eulerem rachunek wariacyjny.

W 1761 roku pojawiły się u uczonego pierwsze oznaki choroby psychicznej. W 1766 roku Fryderyk II zaproponował mu objęcie katedry na Uniwersytecie w Berlinie po Eulerze, który wyjechał do Petersburga. W Prusach spędził dwadzieścia lat. Ożenił się z kuzynką Vittorią Conti. Para nie miała dzieci, a żona zmarła po kilku latach małżeństwa. Po śmierci Fryderyka II pozycja Lagrange w Berlinie uległa znacznemu osłabieniu.

W 1787 roku wyjechał do Paryża, gdzie został członkiem Paryskiej Akademii Nauk. We Francji pozostał do końca życia. Udało mu się przetrwać rewolucję francuską. W 1792 roku ożenił się ponownie z Renee-Francoise-Adelaide Le Monnier, córką znajomego astronoma.

W 1793 roku pojawiło się rozporządzenie o aresztowaniu wszystkich cudzoziemców pochodzących z wrogich krajów oraz konfiskacie ich majątku. Lagrange uniknął tego losu dzięki wstawiennictwu Antoine’a Lavoisiera. Został natomiast przewodniczącym komisji systemu miar i wag. Wkrótce sam Lavoisier i 27 innych uczonych zostało ściętych na gilotynie.

W 1794 roku otwarto w Paryżu Ecole Polytechnique, a Lagrange został pierwszym profesorem tej uczelni. Nauczał również w Ecole Normale od 1795 roku. Napoleon odznaczył go Francuską Legią Honorową. Zmarł w Paryżu w 1813.

Dokonania

 

Lagrange uważany zarówno za włoskiego, jak i francuskiego matematyka był wybitną osobowością naukową. Jego prace znacząco oddziałały na rozwój matematyki, fizyki i astronomii. Jednym z jego ważniejszych dzieł była „Mechanika analityczna”, w której Lagrange zapoczątkował nową gałąź wiedzy, czyli mechanikę teoretyczną. Analizował równania różniczkowe oraz zajmował się teorią liczb.

Na polu astronomii zajmował się metodą wyznaczania orbit, a także mechaniką nieba. Opracował wyjaśnienie libracji Księżyca. Rozwiązał zagadnienie ruchu trzech ciał we własnym polu grawitacyjnym. Interesował się także optyką – opracował tak zwany wzór Lagrange’a-Helmholtza.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42