Georg Cantor – biografia i dokonania

Biografia

Georg Cantor urodził się w 1845 roku w Petersburgu. Jego ojciec był kupcem. Oboje rodzice mieli uzdolnienia muzyczne. Talent ten odziedziczył również Georg, który grał na skrzypcach. Ojciec uczonego był protestantem, natomiast matka katoliczką. Po krótkiej edukacji w domu Georg został zapisany do szkoły podstawowej w Petersburgu.

Kiedy miał 11 lat przeprowadził się z rodziną do Niemiec. Początkowo mieszkali w Wiesbaden, gdzie Cantor ukończył gimnazjum. Potem natomiast przeprowadzili się do Frankfurtu.

Georg Cantor
Georg Cantor

 

Przyszły matematyk uczył się w Darmstadcie. Następnie studiował na Politechnice w Zurychu. Po śmierci ojca w 1863 roku przeniósł się na Uniwersytet w Berlinie. W latach 1864 – 65 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Matematycznego. W 1867 roku obronił dysertację doktorską na Uniwersytecie w Berlinie.

W 1869 roku otrzymał posadę wykładowcy na Uniwersytecie w Halle i niemal natychmiast przedstawił swoją pracę habilitacyjną. W 1872 roku został profesorem nadzwyczajnym. W tym samym roku podczas wakacji spędzanych w Szwajcarii zaprzyjaźnił się z niemieckim matematykiem Richardem Dedekindem. Obaj naukowcy prowadzili niezwykle owocną współpracę na polu naukowym, wzajemnie się inspirując.

W 1874 roku Cantor ożenił się z Vally Guttmann, z którą miał sześcioro dzieci. W 1881 roku po śmierci Eduarda Heinego Cantor zaproponował stanowisko profesora w Halle swojemu przyjacielowi Dedekindowi, ale ten odmówił. Był to ogromny cios dla Cantora, który stał się przyczyną zerwania długoletniej korespondencji pomiędzy matematykami.

W 1884 roku naukowiec miał pierwszy epizod depresyjny. Uważa się, że szczególnie ciężko znosił swoje trudne relacje z Leopoldem Kroneckerem, który był zagorzałym przeciwnikiem teorii Cantora.

W 1897 roku podczas Kongresu Matematycznego w Zurychu naukowiec odnowił swoją przyjaźń z Dedekindem. W 1899 roku zmarł najmłodszy syn Cantora, co spowodowało u niego trwałą depresję. Podczas silnych ataków choroby matematyk zwracał się w stronę filozofii, literatury i religii. Napisał nawet kilka dzieł związanych z tymi dziedzinami.

W 1913 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w 1916 roku na atak serca w sanatorium w Halle.

Dokonania

Georg Cantor był wybitnym niemieckim matematykiem. Zwieńczeniem jego prac z zakresu teorii liczb była teoria mnogości. Zajmował się szczególnie zbiorami nieskończonymi w odniesieniu do liczb naturalnych i rzeczywistych.

Bardzo długo pracował nad hipotezą continuum, która jednak nie znalazła potwierdzenia. Jego odkrycia przyczyniły się do rozwoju topologii i teorii funkcji rzeczywistych.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43