Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sophie Germain – biografia i dokonania

Biografia

Sophie Germain urodziła się w 1776 roku w Paryżu. Pochodziła z rodziny o tradycjach kupieckich. Miała dwie siostry. Już w dzieciństwie zainteresowała się matematyką pod wpływem lektury na temat śmierci Archimedesa. Rodzice próbowali odwieść ją od jej planów naukowych, dlatego Germain potajemnie czytała dzieła największych matematyków.

Pomimo że w czasach, w których żyła, kobiety nie miały wstępu na uniwersytety, Sophie podstępem zdobywała notatki z wykładów na Ecole Polytechniqie, a następnie pod pseudonimem M. LeBlanc nawiązała listowny kontakt z Lagrangem, jednym z czołowych naukowców w Europie, który zgodził się udzielać jej pomocy w nauce.

Sophie Germain
Sophie Germain

Korespondowała również z innymi uczonymi: z Andire-Marie Legendrem oraz z „księciem matematyków” Carlem Friedrichem Gaussem. Podczas francuskiej okupacji Brunszwiku Germain skontaktowała się z dowódcą wojska francuskiego, który był przyjacielem jej rodziny i wymogła na nim gwarancję bezpieczeństwa dla słynnego uczonego. Właśnie wtedy Gauss zorientował się, że M. LeBlanc jest kobietą.

Germain trzykrotnie podejmowała się udziału w prestiżowych konkursach matematycznych organizowanych przez Francuską Akademię Nauk, jednak jej prace za

Zobacz również

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii.

  Więcej
 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos.

  Więcej
 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik.

  Więcej
 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu).

  Więcej
 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19