Biografia
Sophie Germain urodziła się w 1776 roku w Paryżu. Pochodziła z rodziny o tradycjach kupieckich. Miała dwie siostry. Już w dzieciństwie zainteresowała się matematyką pod wpływem lektury na temat śmierci Archimedesa. Rodzice próbowali odwieść ją od jej planów naukowych, dlatego Germain potajemnie czytała dzieła największych matematyków.
Pomimo że w czasach, w których żyła, kobiety nie miały wstępu na uniwersytety, Sophie podstępem zdobywała notatki z wykładów na Ecole Polytechniqie, a następnie pod pseudonimem M. LeBlanc nawiązała listowny kontakt z Lagrangem, jednym z czołowych naukowców w Europie, który zgodził się udzielać jej pomocy w nauce.
Sophie Germain |
Korespondowała również z innymi uczonymi: z Andire-Marie Legendrem oraz z „księciem matematyków” Carlem Friedrichem Gaussem. Podczas francuskiej okupacji Brunszwiku Germain skontaktowała się z dowódcą wojska francuskiego, który był przyjacielem jej rodziny i wymogła na nim gwarancję bezpieczeństwa dla słynnego uczonego. Właśnie wtedy Gauss zorientował się, że M. LeBlanc jest kobietą.
Germain trzykrotnie podejmowała się udziału w prestiżowych konkursach matematycznych organizowanych przez Francuską Akademię Nauk, jednak jej prace za każdym razem odrzucano. Konkurs dotyczył figur Chładniego. Mimo że Germain ostatecznie pokonała Poissona, zlekceważono ją ze względu na płeć.
Matematyczka otrzymała jednak honorowe odznaczenie Uniwersytetu w Getyndze. Nigdy nie wyszła za mąż, w utrzymaniu pomagał jej ojciec. Zmarła w 1829 roku na raka piersi.
Dokonania
Sophie Germain, mimo że nie posiadała formalnego wykształcenia matematycznego, dzięki swoim zdolnościom i wytężonej pracy zapisała się na kartach historii tej dziedziny. Zasłużyła się dla nauki przede wszystkim pracami z zakresu teorii liczb i teorii sprężystości. Zajmowała się wielkim twierdzeniem Fermata, które próbowała udowodnić. Sformułowała pojęcie liczb pierwszych.