Sophie Germain – biografia i dokonania

Biografia

Sophie Germain urodziła się w 1776 roku w Paryżu. Pochodziła z rodziny o tradycjach kupieckich. Miała dwie siostry. Już w dzieciństwie zainteresowała się matematyką pod wpływem lektury na temat śmierci Archimedesa. Rodzice próbowali odwieść ją od jej planów naukowych, dlatego Germain potajemnie czytała dzieła największych matematyków.

Pomimo że w czasach, w których żyła, kobiety nie miały wstępu na uniwersytety, Sophie podstępem zdobywała notatki z wykładów na Ecole Polytechniqie, a następnie pod pseudonimem M. LeBlanc nawiązała listowny kontakt z Lagrangem, jednym z czołowych naukowców w Europie, który zgodził się udzielać jej pomocy w nauce.

Sophie Germain
Sophie Germain

Korespondowała również z innymi uczonymi: z Andire-Marie Legendrem oraz z „księciem matematyków” Carlem Friedrichem Gaussem. Podczas francuskiej okupacji Brunszwiku Germain skontaktowała się z dowódcą wojska francuskiego, który był przyjacielem jej rodziny i wymogła na nim gwarancję bezpieczeństwa dla słynnego uczonego. Właśnie wtedy Gauss zorientował się, że M. LeBlanc jest kobietą.

Germain trzykrotnie podejmowała się udziału w prestiżowych konkursach matematycznych organizowanych przez Francuską Akademię Nauk, jednak jej prace za każdym razem odrzucano. Konkurs dotyczył figur Chładniego. Mimo że Germain ostatecznie pokonała Poissona, zlekceważono ją ze względu na płeć.

Matematyczka otrzymała jednak honorowe odznaczenie Uniwersytetu w Getyndze. Nigdy nie wyszła za mąż, w utrzymaniu pomagał jej ojciec. Zmarła w 1829 roku na raka piersi.

Dokonania

Sophie Germain, mimo że nie posiadała formalnego wykształcenia matematycznego, dzięki swoim zdolnościom i wytężonej pracy zapisała się na kartach historii tej dziedziny. Zasłużyła się dla nauki przede wszystkim pracami z zakresu teorii liczb i teorii sprężystości. Zajmowała się wielkim twierdzeniem Fermata, które próbowała udowodnić. Sformułowała pojęcie liczb pierwszych.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Ktoś napewno
2022-01-02 18:35:35
Dziękuje za pomuc na matematyke
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20