Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Benoit Mandelbrot – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Biografia

Benoit Mandelbrot urodził się w 1924 roku w Warszawie. Jego rodzice byli Żydami, którzy wyemigrowali z Litwy. Jego ojciec pochodził z rodziny o silnych tradycjach humanistycznych, ale sam zajmował się handlem i posiadał własny zakład produkcyjny. Matka naukowca była natomiast lekarzem. Mandelbrot miał o kilkanaście lat młodszego brata, który podobnie jak on został znanym matematykiem.

W 1936 roku jego rodzina wyemigrowała do Francji. Wtedy wuj przyszłego naukowca, Szolem Mandelbrojt, który był profesorem matematyki w College de France, zajął się jego wykształceniem. Młody Mandelbrot aż do wybuchu II wojny światowej uczęszczał do szkoły w Paryżu (Lycee Rolin).

W 1939 roku jego rodzina przeniosła się do centralnej Francji, a sam Mandelbrot przestał chodzić do szkoły i zaczął uczyć się samodzielnie. Przez jeden dzień studiował w Ecole Normale w Paryżu. W 1944 roku rozpoczął natomiast studia w Ecole Polytechnique pod kierunkiem Paula Levy.

Benoit Mandelbrot
Benoit Mandelbrot

 

Po ukończeniu studiów Mandelbrot wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził badania na Uniwersytecie w Princeton. Do Francji powrócił w 1955 roku i został zatrudniony w Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu. W tym

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =