Charles de la Vallee Poussin – biografia i dokonania

Biografia

Charles de la Vallee Poussin urodził się w 1866 roku w Leuven w Belgii. Jego ojciec był profesorem geologii. Przodkowie (pradziadkowie) matematyka należeli zaś do rodziny słynnego francuskiego XVII-wiecznego malarza Nicolasa Poussina. Pradziadek naukowca połączył swoje rodowe nazwisko la Valee z nazwiskiem artysty.

We wczesnej młodości Poussin miał zamiar zostać księdzem. Po kilku latach edukacji zrezygnował jednak z tego zamiaru i wybrał studiowanie inżynierii na Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Następnie kontynuował naukę uzyskując doktorat z fizyki i matematyki. Uzupełniał swoją edukację na Uniwersytetach w Paryżu i w Berlinie.

Charles de la Valee Poussin

Charles de la Valee Poussin

 

W 1891 roku w wieku 25 lat został wykładowcą na macierzystej uczelni, a rok później objął stanowisko profesora. W 1898 roku otrzymał propozycję współpracy z Królewską Belgijską Akademią Nauk, zaś w 1908 roku został jej członkiem.

W 1914 roku, po wybuchu I wojny światowej, wyjechał z Belgii w obawie przed armią niemiecką. Znalazł zatrudnienie na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych. W 1918 roku wrócił do Europy i objął posadę profesora w College de France oraz na Sorbonie. Następnie wyjechał do Belgii. Mianowano go Prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Matematyków.

W latach 1918 – 1925 de la Vallee Poussin intensywnie podróżował wykładając w Strassburgu, Genewie i w Madrycie. Dawał wykłady również w wielu ośrodkach naukowych w Stanach Zjednoczonych: na Uniwersytecie w Chicago, Kalifornii, Pensylwanii, Yale, Princeton, Kolumbii oraz w Houston.

Za swoje wybitne osiągnięcia naukowe otrzymał doktoraty honoris causa wielu prestiżowych uczelni, między innymi Uniwersytetów w Paryżu czy w Oslo. Był członkiem Papieskiej Akademii Nauk. W 1928 roku otrzymał od króla Alberta szlachecki tytuł barona. Zmarł w 1961 roku w Belgii w wyniku komplikacji po złamaniu barku.

Dokonania

Charles de la Valee Poussin był sławnym belgijskim matematykiem, którego główny wkład w dziedzinę nauk ścisłych polegał na wyprowadzenie dowodu na twierdzenie o liczbach pierwszych, a więc takich liczbach naturalnych, które posiadają dwa dzielniki: 1 i siebie same. W tym celu naukowiec posłużył się tak zwaną analizą zespoloną z wykorzystaniem funkcji Reimanna (funkcji dzeta). Należy jednak zaznaczyć, że do tych samych wniosków niezależnie doszedł również inny matematyk Jacques Hadamard.

Ponadto matematyk pracował nad teorią potencjału dotyczącą funkcji (potencjałów) oraz teorią aproksymacji.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53