Biografia
Kurt Gödel urodził się w 1906 roku w Brnie na terenie ówczesnych Austro-Węgier. Jego ojciec zajmował się handlem, posiadał własną firmę tekstylną.
Uczony miał starszego brata. We wczesnym dzieciństwie przebył poważną chorobę reumatyczną, co pozostawiło trwały ślad na jego zdrowiu.
Uczęszczał do szkoły w Brnie, a następnie studiował matematykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1929 roku został doktorem nauk matematycznych, broniąc rozprawę napisaną pod kierunkiem profesora Hansa Hahna. W tym samym roku zmarł jego ojciec. Matka wynajęła wówczas mieszkanie w Wiedniu, w którym zamieszkał również Kurt i jego brat, znany radiolog.
Kurt Gödel (1926) |
W 1931 roku uzyskał habilitację. Wkrótce otrzymał stanowisko docenta na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1934 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Princeton wygłosił cykl wykładów dotyczących zdań nierozstrzygalnych.
W tym czasie przeżył załamanie nerwowe i musiał poddać się leczeniu. Poważnie przeżył zamach na jednego z profesorów Uniwersytetu Wiedeńskiego, Moritza Schlicka.
W 1938 roku ożenił się z Adele Porkert. Następnie udał się po raz kolejny do Princeton, gdzie udzielał gościnnych wykładów. Wkrótce wraz z żoną odbył podróż do Rosji i Japonii. W 1940 roku na stałe zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Był zatrudniony w Princeton, gdzie przyjaźnił się z Albertem Einsteinem. W 1948 roku udało mu się uzyskać obywatelstwo amerykańskie.
Otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Był między innymi członkiem Amerykańskiej Akademii Nauk oraz Royal Society. Konsekwentnie odmawiał natomiast przyjęcia wszelkich odznaczeń austriackich. Zmarł w Princeton w 1978 roku.
Dokonania
Gödel zasłynął przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie arytmetyki. Był on autorem twierdzeń o niezupełności i niesprzeczności. Twierdzenia te udowodniły niemożność aksjomatyzacji matematyki jako nauki, ponieważ pokazywały, że zawsze istnieje zdanie, którego prawdziwości nie da się ani udowodnić, ani obalić.
Co więcej, konsekwencje tego odkrycia mają znaczenie również w dziedzinie informatyki. Zgodnie z twierdzeniem Gödla nie da się bowiem skonstruować komputera, który rozwiązałby wszystkie zagadnienia matematyczne.
Gödel uważany jest zatem za jednego z czołowych matematyków XIX wieku. Warto pamiętać, że to on po raz pierwszy stworzył zarys teorii względności w wersji, która zakłada możliwość podróży w czasie.