Johann Bernoulli – biografia i dokonania

Biografia

Johann Bernoulli urodził się w 1667 roku w Bazylei. Należał do słynnej rodziny szwajcarskich matematyków. Profesją tą zajmowali się jego starszy brat Jakob, a także jego synowie Daniel i Johann. Ojciec uczonego zajmował się handlem i chciał, żeby syn przejął po nim rodzinny interes. On jednak nie pałał chęcią do biznesu, pragnął iść w ślady starszego brata i zostać matematykiem.

W końcu po uzyskaniu aprobaty ojca w 1683 roku rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Bazylei. W tym czasie jego brat Jakob wykładał na tej samej uczelni fizykę eksperymentalną i pomagał Johannowi w jednoczesnym zgłębianiu matematyki. Studiował on wówczas nowe teorie Leibniza dotyczące obliczeń.

Johann Bernoulli
Johann Bernoulli/ portret autorstwa Rudolfa Hubera


W 1891 roku wyjechał do Genewy, gdzie wykładał nowoczesną metodologię uczonego, a następnie w tym samym celu udał się do Francji. Bernoulli korespondował z Leibnizem, co okazało się bardzo owocne dla odkryć matematycznych. Jednocześnie pracował nad swoją rozprawą doktorską z medycyny.

Wkrótce jego współpraca z Jakobem przerodziła się w zaciętą rywalizację. Johann Bernoulli marzył o stanowisku profesora matematyki na Uniwersytecie w Bazylei, ale kiedy posadę tę dostał jego brat, stracił tę szansę.

Dzięki słynnym pracom dotyczącym trygonometrii i funkcji parabolicznych otrzymał propozycję pracy na Uniwersytecie w Halle i w Groningen. Wybrał tę drugą. Ożenił się z Dorotheą Falkner.

W 1695 roku wraz z żoną przeprowadził się do Holandii. Podróż była niezwykle niebezpieczna, zwłaszcza, że małżeństwo miało wówczas siedmiomiesięcznego syna Nicolausa. Pobyt w Groningen był dla całej rodziny trudnym doświadczeniem. Druga córka Bernoullego zmarła w wieku sześciu tygodni, co sam matematyk przypłacił ciężką chorobą. Ponadto matematyk wdał się w zaciekłe spory na tle religijnym i miał z tego powodu nieprzyjemności na uniwersytecie.

W 1705 roku z powodu ciężkiej choroby teścia Johanna rodzina wróciła do Szwajcarii. W tym samym czasie zmarł brat matematyka Jakob. Niespodziewanie zatem Johann objął stanowisko po bracie na Uniwersytecie w Bazylei. Jego syn Daniel również został matematykiem i szybko zaczął odnosić sukcesy w tej dziedzinie. Spowodowało to ostrą rywalizację pomiędzy nimi, a Johann posunął się nawet do próby przywłaszczenia sobie dorobku syna. Opublikował dzieło „Hydraulica”, które w rzeczywistości było zmienioną wersją „Hydrodynamiki” Daniela.

Johann Bernoulli zdobył ogromną sławę jako matematyk. Był członkiem Akademii Nauk w Paryżu, Berlinie, Londynie, Petersburgu i Bolonii. Nazywano go „Archimedesem swojego wieku”. Zmarł w 1748 roku w Bazylei.

Dokonania

Johann Bernoulli, podobnie jak jego brat Jakob, zajmował się rachunkiem różniczkowym, całkowym i wariacyjnym. Był on w tym zakresie twórcą tak zwanej reguły de l’Hopitala. Fakt ten wyszedł na jaw dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy okazało się, że dzieło ucznia Johanna – de ‘’Hopitala było w znacznej mierze oparte na wykładach Bernoulliego.

Co więcej, matematyk ten sformułował jeden z typów równań różniczkowych, zwanych od jego nazwiska równaniami Bernoulliego.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24