Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

Biografia

Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Również starszy brat Daniela, Nicolaus Bernoulli, oraz młodszy brat, Johann Bernoulli, zostali słynnymi naukowcami.

Ojciec matematyka nie chciał dla niego kariery naukowej, dlatego starał się wykształcić syna na kupca. Wysłał go na Uniwersytet w Bazylei, by tam studiował logikę i filozofię. Studia te Daniel Bernoulli ukończył w 1716 roku. Wtedy ojciec próbował go zmusić, by odbył praktykę kupiecką. Z powodu silnego oporu Daniela, wysłano go ponownie na studia, tym razem na medycynę.

Daniel Bernoulli
Daniel Bernoulli

 

Studiował na Uniwersytecie w Heidelbergu i w Strasburgu, a w 1720 roku wrócił na Uniwersytet w Bazylei, gdzie się doktoryzował. W swojej rozprawie obszernie korzystał z twierdzeń matematycznych. Po studiach bezskutecznie starał się o posadę akademicką w Bazylei. Zniechęcony wyjechał do Wenecji, by pogłębiać swoją wiedzę medyczną.

W Wenecji pracował nad dziełem matematycznym, a także zaprojektował klepsydrę przeznaczoną do wyposażenia morskich statków. Za swój wynalazek został odznaczony nagrodą Paryskiej Akademii.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Jakob Bernoulli – biografia i dokonania

  Jakob Bernoulli urodził się w 1654 roku w Bazylei. Był on członkiem słynnego klanu Bernoullich, który szczególnie przysłużył się dla rozwoju matematyki. Rodzina miała korzenie belgijskie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10