Biografia
Bertrand Russell urodził się w 1872 roku w Ravenscroft w Wielkiej Brytanii. Pochodził ze znanego arystokratycznego rodu, którego przedstawiciele byli zasłużonymi obywatelami Anglii. Jego dziadek pełnił funkcję Premiera za rządów królowej Wiktorii.
Russell odziedziczył tytuł hrabiego. We wczesnym dzieciństwie stracił oboje rodziców i był wychowywany przez babkę.
Ukończył Trinity College w Cambridge, gdzie następnie pracował. W 1908 roku został członkiem Royal Society. W 1816 roku usunięto go z Cambridge za działania antywojenne. Z tego powodu został też skazany na pół roku więzienia.
Bertrand Russell |
W więzieniu napisał jedno ze swoich znanych dzieł: „Wstęp do filozofii matematyki”. Do Trinity College powrócił dopiero w 1944 roku.
Russell był czterokrotnie żonaty i słynął z licznych romansów. Kilkakrotnie bez sukcesu kandydował do parlamentu. W latach 20. wraz ze swoją drugą żoną prowadził szkołę eksperymentalną.
Na początku lat 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajmował się nauczaniem, dostał również propozycję objęcia posady w City College w Nowym Jorku. Została ona jednak odwołana z powodu publicznych protestów przeciwko kandydaturze Russella.
W 1950 roku naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W latach 50. i 60. bardzo silnie zaangażował się w działania ruchu pacyfistycznego, protestował przeciwko produkcji broni nuklearnej. W 1961 roku został aresztowany za swoje protesty.
Russell do końca życia cieszył się prestiżem i poważaniem jako wybitna osobowość. Zmarł w wieku 97 lat w 1970 roku w Penrhyndeudraeth.
Dokonania
Bertrand Russell to jeden z najwybitniejszych naukowców i filozofów XX wieku. Jako matematyk zasłynął z pracy „Principia Mathematica”, którą stworzył wspólnie z Alfredem Northem Whiteheadem. W dziele tym naukowcy zawarli zarys matematyki przełożonej na język logiki.
Nie wszystkie przedstawione przez Russella koncepcje przyjęły się na gruncie nauk ścisłych. Tak zwana teoria typów nie znalazła potwierdzenia. Należy jednak pamiętać również o filozoficznych dziełach Russella, który był przedstawicielem filozofii analitycznej. Zasłynął szczególnie z teorii deskrypcji odnoszącej się do metody parafrazowania zdań. Ważniejsze prace filozoficzne naukowca przetłumaczone na język polski to: „Mądrość Zachodu”, „Zbrodnie wojenne”, „Autobiografia”.