Bertrand Russell – biografia i dokonania

Biografia

Bertrand Russell urodził się w 1872 roku w Ravenscroft w Wielkiej Brytanii. Pochodził ze znanego arystokratycznego rodu, którego przedstawiciele byli zasłużonymi obywatelami Anglii. Jego dziadek pełnił funkcję Premiera za rządów królowej Wiktorii.

Russell odziedziczył tytuł hrabiego. We wczesnym dzieciństwie stracił oboje rodziców i był wychowywany przez babkę.

Ukończył Trinity College w Cambridge, gdzie następnie pracował. W 1908 roku został członkiem Royal Society. W 1816 roku usunięto go z Cambridge za działania antywojenne. Z tego powodu został też skazany na pół roku więzienia.

Bertrand Russell

Bertrand Russell

W więzieniu napisał jedno ze swoich znanych dzieł: „Wstęp do filozofii matematyki”. Do Trinity College powrócił dopiero w 1944 roku.

Russell był czterokrotnie żonaty i słynął z licznych romansów. Kilkakrotnie bez sukcesu kandydował do parlamentu. W latach 20. wraz ze swoją drugą żoną prowadził szkołę eksperymentalną.

Na początku lat 30. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajmował się nauczaniem, dostał również propozycję objęcia posady w City College w Nowym Jorku. Została ona jednak odwołana z powodu publicznych protestów przeciwko kandydaturze Russella.

W 1950 roku naukowiec otrzymał

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
super wyjaśnione!
Amelia • 2021-12-07 07:58:07
Fajne
Geniusz matematyczny • 2021-12-06 19:23:28
Ruda, dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione :)
ADMIN • 2021-12-07 11:56:56
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37