Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Augustin Louis Cauchy – biografia i dokonania

Biografia

Augustin Louis Cauchy urodził się w 1789 roku w Paryżu. Początkowo uczył się w domu pod kierunkiem swojego ojca, urzędnika państwowego. Potem zaś ukończył Ecole Polytechnique i Ecole Nationale des Ponts et Chaussees. W Ecole Polytechnique jego nauczycielem był między innymi Andre Ampere.

Następnie przez krótki okres pracował jako inżynier kierując budową portu Cherbourg dla Napoleona Bonaparte. Ostatecznie postanowił jednak zająć się pracą naukową. W 1816 roku został laureatem nagrody Francuskiej Akademii Nauk za swoje odkrycia w dziedzinie optyki.

 Augustin Louis Cauchy
Augustin Louis Cauchy

Otrzymał posadę w Ecole Polytechnique, z której musiał zrezygnować w 1830 roku po rewolucji lipcowej z powodu odmowy złożenia przysięgi na wierność królowi Ludwikowi Filipowi. Wyjechał wówczas do Szwajcarii, gdzie objął posadę wykładowcy we Fryburgu, następnie zaś zaczął pracować na Uniwersytecie w Turynie, gdzie zajmował się fizyką matematyczną.

W 1833 roku król Karol X zaoferował matematykowi posadę nauczyciela jego wnuka w Pradze. Dzięki temu zajęciu Cauchy otrzymał tytuł barona. W 1838 roku wrócił do Francji, a w 1848 roku ponownie podjął pracę w Ecole Polytechnique, z której zwolniono go z powodów politycznych w 1851 roku.

Zobacz również

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii.

  Więcej
 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos.

  Więcej
 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik.

  Więcej
 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu).

  Więcej
 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
lol
pojczek • 2020-04-07 19:23:24
nie jednak nie mam pojęcia co nawet tam napisali
tenktos • 2020-04-07 16:55:51
pomocne
owca • 2020-04-07 16:18:09
izy
fabianek • 2020-04-07 13:10:34
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14