Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Edward Lorenz – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Biografia

Edward Lorenz urodził się w 1917 roku w West Hartford w Stanach Zjednoczonych. Studiował matematykę w Dortmouth College w New Hampshire, gdzie uzyskał tytuł licencjata. Następnie zaś kontynuował studia magisterskie na Uniwersytecie Harvarda. Ukończył je w 1941 roku.

W czasie wojny współpracował z Armią Stanów Zjednoczonych jako matematyk i meteorolog. Był to początek jego zainteresowania zjawiskami pogodowymi. W 1943 roku ukończył drugie studia magisterskie z zakresu meteorologii w Instytucie Technologii w Massachusetts. Po wojnie zaś w tym samym ośrodku naukowym odbył studia doktoranckie pod kierunkiem Jamesa Austina.

Od 1946 roku pracował w Instytucie Technologii w Massachusetts jako asystent, a po obronie dysertacji jako meteorolog. W 1954 roku został mianowany docentem, zaś w 1961 roku otrzymał posadę profesora. W latach 1977 – 1981 kierował całym wydziałem meteorologii. Na emeryturę przeszedł w 1987 roku. Był żonaty z Jane Logan, z którą miał trójkę dzieci.

Za swoje osiągnięcia uzyskał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Wybrano go na członka American Academy of Arts and Sciences, National Academy of Sciences (USA) czy Indyjskiej Akademii Nauk. Ponadto otrzymał Nagrodę

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =