Edward Lorenz – biografia i dokonania

Biografia

Edward Lorenz urodził się w 1917 roku w West Hartford w Stanach Zjednoczonych. Studiował matematykę w Dortmouth College w New Hampshire, gdzie uzyskał tytuł licencjata. Następnie zaś kontynuował studia magisterskie na Uniwersytecie Harvarda. Ukończył je w 1941 roku.

W czasie wojny współpracował z Armią Stanów Zjednoczonych jako matematyk i meteorolog. Był to początek jego zainteresowania zjawiskami pogodowymi. W 1943 roku ukończył drugie studia magisterskie z zakresu meteorologii w Instytucie Technologii w Massachusetts. Po wojnie zaś w tym samym ośrodku naukowym odbył studia doktoranckie pod kierunkiem Jamesa Austina.

Od 1946 roku pracował w Instytucie Technologii w Massachusetts jako asystent, a po obronie dysertacji jako meteorolog. W 1954 roku został mianowany docentem, zaś w 1961 roku otrzymał posadę profesora. W latach 1977 – 1981 kierował całym wydziałem meteorologii. Na emeryturę przeszedł w 1987 roku. Był żonaty z Jane Logan, z którą miał trójkę dzieci.

Za swoje osiągnięcia uzyskał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń. Wybrano go na członka American Academy of Arts and Sciences, National Academy of Sciences (USA) czy Indyjskiej Akademii Nauk. Ponadto otrzymał Nagrodę Crafoorda od Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, a więc najwyższe odznaczenie matematyczne będące odpowiednikiem Nobla w innych dziedzinach. Przyznano mu ją w 1983 roku w zakresie geologii. Wcześniej odznaczyło go również Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne.

Lorenz zmarł w wyniku choroby nowotworowej w 2008 roku w Cambridge w Stanach Zjednoczonych.

Dokonania

Edward Lorenz był jednym z najwybitniejszych współczesnych matematyków i meteorologów. Jego najważniejsze dokonania w tych dziedzinach wiążą się z pracami nad teorią chaosu. Lorenz nie był pierwszym naukowcem, który wpadł na podobny pomysł, przed nim uczynił to Poincare w 1880 roku. Jednak odkrycie Lorenza było poparte rzetelnymi obliczeniami i miało doniosłe konsekwencje. Matematyk przez przypadek zauważył mianowicie, że najdrobniejsze zmiany parametrów w prowadzonych obliczeniach powodują powstanie zupełnie różnych rozwiązań. Teorię tę zastosował Lorenz w dziedzinie meteorologii.

Był autorem pojęcia tak zwanego „efektu motyla”. Polega ono na założeniu, że tak drobne czynniki jak trzepot skrzydeł motyla mogą być przyczyną zmiany ciśnienia i wywołać tornado. Teorię chaosu zastosował matematyk do stworzenia układu trzech nieliniowych równań obrazujących konwekcję termiczną w atmosferze, zwanego układem Lorenza.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20