Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Girolamo Cardano – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Girolamo Cardano (znany w krajach anglojęzycznych jako Jerome Cardan) urodził się w 1501 roku w Pawii we Włoszech. Jego ojciec był prawnikiem; nigdy nie ożenił się z matką Cardano. Mimo że nie posiadał on wykształcenia matematycznego, prowadził wykłady z tego przedmiotu na Uniwersytecie w Pawii. Lekcje z geometrii pobierał u samego Leonardo da Vinci.

Przyszły matematyk studiował medycynę na Uniwersytecie w Pawii, a następnie w Padwie. Uczony był niezwykle zdolnym studentem, co nie przysparzało mu sympatii wśród kolegów.

Po śmierci ojca Cardano zarabiał na życie angażując się w gry hazardowe. Wykorzystywał przy tej okazji swoje zdolności matematyczne, zwłaszcza umiejętność przewidywania prawdopodobieństwa wygranej. Jednocześnie z powodu tego zajęcia reputacja Cardano została mocno nadszarpnięta, matematyk angażował się bowiem w liczne bójki.

Gerolamo Cardano
Gerolamo Cardano

 

W 1525 r. obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie w Pawii. Następnie starał się o członkostwo w Akademii Medycznej w Milanie, jednak jego aplikacja została odrzucona ze względu na ekscentryczną osobowość kandydata. Oficjalnie kandydatury uczonego nie zaakceptowano z powodu pochodzenia z nieślubnego związku.

Cardano wyjechał na prowincję

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =