Biografia
David Hilbert urodził się w 1862 roku w Królewcu w ówczesnych Prusach Wschodnich. Pochodził z rodziny inteligenckiej, jego ojciec był sędzią. Przyszły uczony ukończył gimnazjum, a następnie Uniwersytet w Królewcu.
W 1885 roku obronił rozprawę doktorską na temat własności form algebraicznych. 1892 roku uczony ożenił się z Kathe Jerosch, córką kupca. Naukowiec miał z nią jednego syna. Franza, który cierpiał na poważną chorobę psychiczną.
W latach 1885 – 1895 Hilbert pracował na macierzystej uczelni w Królewcu.
David Hilbert |
W 1893 roku Hilbert został profesorem. Dwa lata później objął posadę na Uniwersytecie w Getyndze. Od czasów studiów doktoranckich przyjaźnił się z Hermannem Minkowskim oraz Adolfem Hurwitzem.
Wiele podróżował po Europie i utrzymywał kontakty z całym środowiskiem naukowym. W 1828 roku został członkiem Royal Society. W 1930 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Królewiec.
Był laureatem wielu prestiżowych odznaczeń. Całe swoje życie poświęcił badaniom naukowym, słynął z niezwykłego zaangażowania w pracę. Wielu z jego studentów również zasłużyło się dla rozwoju nauki. Po objęciu władzy przez Hitlera w Niemczech matematyk został zmuszony do zaprzestania pracy naukowej. Zmarł w 1943 roku w Getyndze.
Dokonania
David Hilbert to sławny niemiecki matematyk. W dziele „Podstawy geometrii” przedstawił aksjomaty geometrii klasycznej. Dążył do aksjomatyzacji całej matematyki i walczył o tę ideę również po opublikowaniu prac austriackiego matematyka Kurta Godela, które podważały teorię Hilberta. Mimo to naukowiec w bardzo znacznym stopniu oddziałał na rozwój tej dziedziny.
Zajmował się również teorią liczb i teorią równań całkowych. Jednym z najważniejszych osiągnięć matematyka było stworzenie pojęcia tak zwanej przestrzeni Hilberta wykorzystywanego w analizie funkcjonalnej.
W zakresie algebry przedstawił dowód hipotezy Gordana. Ponadto rozwiązał tak zwany problem Waringa dotyczący rozkładu liczb naturalnych. W 1900 roku przedstawi słynne 23 problemy, które wyznaczyły kierunki rozwoju współczesnej matematyki.