John Napier – biografia i dokonania

Biografia

John Napier (znany również jako Nepair i Neper) urodził się w 1550 roku w Edynburgu w Szkocji. Pochodził z arystokratycznego i bardzo wpływowego rodu. Miał tytuł lorda Merchiston. Jego matka była siostrą biskupa Orkney. W 1563 roku w wieku 13 lat Napier rozpoczął studia w St Andrews University. Matka chciała go przenieść do Saint Salbator’s College, ale wkrótce zmarła.

Jeszcze przed ukończeniem St.Andrew Univerisity Napier wyjechał do Europy kontynentalnej, by pogłębiać swoją wiedzę. Nie wiadomo, gdzie dokładnie odbywał dalsze studia. W 1571 roku wrócił do Szkocji. Wkrótce ożenił się i zamieszkał wraz z żoną w zamku w Gartness.

John Napier
John Napier

Przeszedł konwersję i stał się zagorzałym wyznawcą protestantyzmu i wielkim przeciwnikiem papizmu. Prawdopodobnie antypapizm naukowca wynikał nie tylko z pobudek doktrynalnych, ale przede wszystkim politycznych. Były to bowiem czasy, w których Szkocji zagrażała inwazja katolickiej Hiszpanii.

Napier zajmował się swoim hrabstwem i wprowadzał w nim liczne nowoczesne wynalazki. Matematyka nie była jego profesją, ale hobby. Swoje obserwacje w tym zakresie wymieniał z Jostem Burgim i Henrym Briggsem. Wśród współczesnych uchodził za kogoś w rodzaju czarownika, kto ma kontakt z mocami ciemności. Zmarł w Edynburgu w Szkocji.

Dokonania

Dokonania Johna Napiera w dziedzinie matematyki były imponujące, zwłaszcza jak na kogoś, kto nie zajmował się zawodowo tą nauką. Uważa się go za odkrywcę logarytmów. Naukowiec na podstawie istniejących już odkryć stworzył tablice logarytmiczne. Ponadto opracował tablice funkcji trygonometrycznych. Interesowała go trygonometria sferyczna.

To on również zapoczątkował graficzny zapis ułamków w formie kropki dziesiętnej. Jego słynne wynalazki to pałeczki Napiera (zwane również kostkami) służące do wykonywania mnożenia. Wynalazek ten dał początek suwakowi logarytmicznemu.

Uczony sformułował algorytm mnożenia za pomocą dodawania logarytmów. Należy pamiętać, że to właśnie dzięki algorytmowi Napiera Johannes Kepler odkrył zasady ruchu planet, co wpłynęło również na powstanie teorii grawitacji Izaaka Newtona.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53