Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

William Rowan Hamilton – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Biografia

William Rowan Hamilton urodził się w 1805 roku w Dublinie w Irlandii. Jego ojciec dużo podróżował, prowadząc interesy za granicą. Hamilton był wyjątkowo uzdolniony. Już w wieku pięciu lat nauczył się łaciny, greki i hebrajskiego.

W wieku kilkunastu lat zaczął sam studiować arytmetykę i algebrę. Kiedy miał osiemnaście lat, wstąpił do Trinity College. W 1824 roku poznał córkę Disney’ów, Catherine, i zakochał się w niej bez pamięci. Kiedy ukochana wyszła za innego, Hamilton przeżył załamanie nerwowe i miał zamiar popełnić samobójstwo.

William Rowan Hamilton
William Rowan Hamilton


Jeszcze przed ukończeniem studiów został zatrudniony w obserwatorium astronomicznym w Dunsink. Podróżował po Wielkiej Brytanii, poznając wybitne osobowości, między innymi poetę Wordswortha, z którym się zaprzyjaźnił. Ożenił się z Helen Marią Bayly, ale małżeństwo nie było udane. Z tego związku przyszło na świat dwóch synów i córka.

Hamilton został Królewskim Astronomem Irlandii. W 1835 roku Hamilton uzyskał tytuł szlachecki. Niedługo potem opuściła go żona, co uczony przypłacił depresją i alkoholizmem. Całe życie cierpiał z powodu nieszczęśliwej miłości. Również Catherine przeżywała rozłąkę i z powodu swojego uczucia do uczonego próbowała popełnić

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =