Bernhard Riemann – biografia i dokonania

Biografia

Bernhard Riemann urodził się w 1826 roku w Breselenz na terenie dzisiejszych Niemiec w rodzinie luteranów. Jego ojciec był pastorem. Riemann miał pięcioro rodzeństwa. Do dziesiątego roku życia uczył się w domu pod kierunkiem swojego ojca. Następnie uczęszczał do Liceum w Hanowerze, a potem przeniósł się do szkoły w Luneburgu.

W 1846 zapisał się na wydział teologii Uniwersytetu w Getyndze. Przez długi czas pozostawał pod silnym wpływem ojca, który chciał, by jego syn kontynuował rodzinną tradycję. Jednocześnie rozwijał jednak również zainteresowania matematyczne.

W końcu za zgodą ojca zmienił kierunek studiów i uczęszczał na wykłady Carla Friedricha Gaussa. W 1847 roku przeniósł się na Uniwersytet w Berlinie, gdzie uczył się między innymi u Gottholda Eisensteina. W 1849 roku Riemann wrócił do Getyngi w celu ukończenia studiów doktoranckich.

 Bernhard Riemann
Georg Friedrich Bernhard Riemann

 

Napisał rozprawę pod kierunkiem Gaussa. Następnie otrzymał pracę na Uniwersytecie w Getyndze i rozpoczął habilitację, dzięki której uzyskał w 1857 roku posadę profesora. W 1862 roku ożenił się z Elise Koch, przyjaciółką swojej siostry. Miał z nią jedną córkę. Rok później nabawił się gruźlicy, na którą cierpiał do końca życia.

W celu leczenia choroby udał się do Włoch. Spędził rok na Sycylii oraz podróżował po całej Italii. W 1863 roku wrócił do Getyngi, ale z powodu pogorszenia stanu zdrowia musiał ponownie udać się do Włoch. Zmarł w 1866 roku w Selasce we Włoszech.

Dokonania

Bernhard Riemann był znanym matematykiem, który zasłużył się nie tylko w tej dziedzinie, ale również na polu fizyki teoretycznej. Najważniejsze osiągnięcia Riemanna dotyczą twierdzeń geometrycznych.

To on zainicjował geometrię nieeuklidesową, która następnie odegrała istotną rolę w teorii względności Alberta Einsteina. To właśnie nowy rodzaj geometrii umożliwił naukowe badanie i rozumienie przestrzeni kosmicznej. Sam matematyk stworzył jedynie hipotezę owej geometrii w swojej rozprawie habilitacyjnej.

Jego prace miały olbrzymie znaczenie dla rozwoju astronomii i fizyki. Riemann zajmował się również funkcjami analitycznymi i teorią liczb. Ponadto sformułował równanie całki, zwane całką Riemanna.

Polecamy również:

  • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

    Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

  • Archimedes – biografia i dokonania

    Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

  • Stefan Banach – biografia i dokonania

    Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

  • Thomas Bayes – biografia i dokonania

    Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

  • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

    Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 3 =
ADMIN
2016-11-23 10:31:44
@olek - Absolutnie ma Pan rację! Nie byłoby to możliwe - Riemann zmarł w 1866 roku, Einstein zaś przyszedł na świat w 1879 r. Przepraszamy za błąd i dziękujemy za reakcję :)
olek
2016-11-21 19:32:19
chodzi o Gotthold Eisenstein nie Alberta :)
olek
2016-11-21 19:24:27
W 1847 roku przeniósł się na Uniwersytet w Berlinie, gdzie uczył się między innymi u Alberta Einsteina. - to dobre :) - to tylko geniuszom się udaję
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26