Edsger Dijkstra – biografia i dokonania

Edsger Dijkstra urodził się w 1930 roku w Rotterdamie w Holandii. Miał trójkę rodzeństwa. Jego ojciec był nauczycielem chemii w szkole średniej. Z kolei matka Dijkstra interesowała się matematyką i wywarła duży wpływ na zainteresowania przyszłego naukowca.

Początkowo miał on zamiar studiować prawo. Kiedy jednak na końcowych egzaminach w szkole średniej otrzymał najwyższe noty z przedmiotów ścisłych, rodzice przekonali go, by pomyślał o karierze naukowej. Dijkstra wybrał więc studiowanie fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Lejdzie. Po pewnym czasie Dijkstra zdał sobie sprawę, że bardziej interesuje go informatyka.

Edsger Dijkstra
Edsger Dijkstra/ fot. Hamilton Richards

 

W 1951 roku wyjechał do Anglii, gdzie na Uniwersytecie w Cambridge pod kierunkiem Maurice Vincent Wilkesa odbył szkolenie z programowania. Następnie dzięki wspomnianemu nauczycielowi został zatrudniony w Amsterdamskim Centrum Informatycznym, gdzie prowadził prace programistyczne na maszynach ARRA.

W 1956 roku założył firmę Electrologica i pracował nad kompilatorem języka Algol 60. Rok później ożenił się z Marią C. Debets, z którą miał troje dzieci. W 1959 roku na Uniwersytecie w Amsterdamie obronił swoją rozprawę doktorską. Był również wykładowcą na Politechnice w Eindhoven.

W 1972 roku został odznaczony Nagrodą Turinga za wybitne osiągnięcia w dziedzinie programowania. W 1984 roku objął posadę profesora na Uniwersytecie w Teksasie. Jednocześnie był również konsultantem naukowym firmy Burroughs.

Opracował algorytm wyszukiwania najkrótszych ścieżek w grafie. Ponadto wysunął tak zwany problem ucztujących filozofów, nazywany również problemem pięciu filozofów. Jest to zadanie dotyczące synchronizacji procesów w momencie, gdy pięć komputerów próbuje jednocześnie uzyskać dostęp do pięciu wspólnych napędów dysków. Co więcej, znanym osiągnięciem Dijkstry była również propozycja zastąpienia polecenia GOTO.

W 2000 roku naukowiec przeszedł na emeryturę. Dijkstra należy do jednych z najważniejszych osobowości, które przyczyniły się do rozwoju współczesnej informatyki. Zajmował się on algorytmiką, językami oprogramowania, formalną specyfiką i weryfikacją.

Był laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, między innymi wybrano go na członka Holenderskiej Akademii Nauk czy British Computer Society. Zmarł w Nuenen w 2002 roku w wyniku choroby nowotworowej.

Polecamy również:

  • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

    Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

  • Archimedes – biografia i dokonania

    Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

  • Stefan Banach – biografia i dokonania

    Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

  • Thomas Bayes – biografia i dokonania

    Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

  • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

    Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33