John von Neumann – biografia i dokonania

Biografia

John von Neumann urodził się w 1903 roku w Budapeszcie na Węgrzech. Kilka razy zmieniał formę swojego imienia w zależności od miejsca pobytu. Miał korzenie semickie. Pochodził z zamożnej rodziny bankierów. Po I wojnie światowej jego rodzina wyemigrowała do Austrii, jednak wkrótce powróciła do Budapesztu. Za czasów rządów Kuna na Węgrzech panowały nastroje antysemickie, co odbijało się na życiu całej rodziny.

Neumann od dzieciństwa zdradzał ponadprzeciętne zdolności, między innymi dysponował fotograficzną pamięcią. Uczył się w Gimnazjum Ewangelickim w Budapeszcie. Już na tym etapie edukacji zaczął publikować swoje prace matematyczne.

John von Neumann
John von Neumann


Studiował matematykę i chemię na uniwersytetach w Budapeszcie, Zurychu, Getyndze, Hamburgu i w Berlinie. Następnie podjął pracę w ostatnim z wymienionych ośrodków naukowych. W 1926 roku został doktorem nauk matematycznych w Budapeszcie.

W 1930 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął pracować na Uniwersytecie Princeton. Jednocześnie był związany z uczelnią w Berlinie, jednak po dojściu Hitlera do władzy ostatecznie zrezygnował z pracy w Europie.

W 1933 roku otrzymał stanowisko profesora matematyki na Uniwersytecie Princeton, a także został współredaktorem „Annals of Mathematics”. Jego pierwszą żoną była Marietta Kovesi, z którą miał córkę Marinę. Małżeństwo rozpadło się w 1937 roku. Drugą żoną Neumanna została węgierka Klara Dan.

W 1943 roku uczony zaangażował się w projekt Manhattan, którego celem było stworzenie amerykańskiej bomby atomowej. Zajmował się również działalnością polityczną, jako członek Target Committee wpływał na decyzję o miejscu zrzucenia wyprodukowanej bomby.

Neumann zmarł w 1957 roku w Waszyngtonie w wyniku choroby nowotworowej. Przed śmiercią nawrócił się na katolicyzm. Był laureatem niezliczonych nagród naukowych oraz członkiem Akademii Nauk wielu państw świata.

Dokonania

Neumann był jednym z najwybitniejszych węgierskich matematyków, którego odkrycia stanowiły znaczący wkład w wiele dziedzin nauki. Przede wszystkim uważa się go za twórcę teorii gier oraz teorii automatów komórkowych.

Uczony znacząco przyczynił się również do rozwoju mechaniki kwantowej. Szczególnie interesowały go przestrzeń Hilberta i entropia. Jego odkrycia znalazły zastosowanie w meteorologii, zapoczątkował bowiem numeryczną prognozę pogody. Dokonania Neumanna wywarły znaczący wpływ na rozwój informatyki. Opracował on architekturę komputerową zwaną architekturą Neumanna.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43