John von Neumann – biografia i dokonania

Biografia

John von Neumann urodził się w 1903 roku w Budapeszcie na Węgrzech. Kilka razy zmieniał formę swojego imienia w zależności od miejsca pobytu. Miał korzenie semickie. Pochodził z zamożnej rodziny bankierów. Po I wojnie światowej jego rodzina wyemigrowała do Austrii, jednak wkrótce powróciła do Budapesztu. Za czasów rządów Kuna na Węgrzech panowały nastroje antysemickie, co odbijało się na życiu całej rodziny.

Neumann od dzieciństwa zdradzał ponadprzeciętne zdolności, między innymi dysponował fotograficzną pamięcią. Uczył się w Gimnazjum Ewangelickim w Budapeszcie. Już na tym etapie edukacji zaczął publikować swoje prace matematyczne.

John von Neumann
John von Neumann


Studiował matematykę i chemię na uniwersytetach w Budapeszcie, Zurychu, Getyndze, Hamburgu i w Berlinie. Następnie podjął pracę w ostatnim z wymienionych ośrodków naukowych. W 1926 roku został doktorem nauk matematycznych w Budapeszcie.

W 1930 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął pracować na Uniwersytecie Princeton. Jednocześnie był związany z uczelnią w Berlinie, jednak po dojściu Hitlera do władzy ostatecznie zrezygnował z pracy w Europie.

W 1933 roku otrzymał stanowisko profesora matematyki na Uniwersytecie Princeton, a także

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
super wyjaśnione!
Amelia • 2021-12-07 07:58:07
Fajne
Geniusz matematyczny • 2021-12-06 19:23:28
Ruda, dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione :)
ADMIN • 2021-12-07 11:56:56
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37