Biografia
Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Thomas był najstarszym z siedmiorga rodzeństwa. Miał trzech braci i trzy siostry.
Początkowo pobierał nauki w domu, jak większość dzieci duchownych prezbiteriańskich. Nauczano go języków, literatury oraz podstaw nauk ścisłych. Prawdopodobnie Bayes mógł również pobierać korepetycje u Abrahama de Moivre.
Thomas Bayes |
W 1719 roku rozpoczął studia z zakresu logiki i teologii na Uniwersytecie w Edynburgu, ponieważ jako nonkonformista nie miał prawa uczyć się na Oxfordzie czy w Cambridge. Dla osób, które nie chciały lub nie mogły podróżować do Europy kontynentalnej szkocka uczelnia była jedynym rozwiązaniem.
Podczas nauki w Edynburgu Bayes jednocześnie samodzielnie studiował matematykę. Po zakończeniu edukacji został wyświęcony na pastora i pracował wraz ze swoim ojcem w Holborn. W 1733 roku po śmierci Johna Archera został pastorem w Tunbridge Wells, gdzie pełnił posługę przez trzydzieści lat aż do emerytury.
Kilka ze swoich prac matematycznych opublikował pod pseudonimem John Noon. Publikacje te Richard Price, przyjaciel Bayesa, wysłał do Royal Society, dzięki czemu w 1742 roku Bayes został członkiem tej prestiżowej instytucji. Bayes zmarł w Tunbridge Wells w 1761 roku.
Dokonania
Thomas Bayes nie wydał za życia żadnego ze swoich znaczących dzieł, ale mimo to został doceniony jako matematyk przez Royal Society. Jego główna praca („An Essay Towards Solving a Problem in the Doctrine of Chances”) została opublikowana dopiero po śmierci autora przez Richarda Price’a.
Uważa się, że Bayes zapoczątkował dział matematyki zwany statystyką. Uczony zasłynął z tak zwanego twierdzenia Bayesa, należącego do teorii prawdopodobieństwa oraz teorii decyzji. Dotyczyło ono warunkowego prawdopodobieństwa zdarzeń.
Ponadto Bayes zajmował się geometrią, trygonometrią oraz filozofią naturalną, w obrębie której rozważał takie zagadnienia, jak elektryczność, optyka i mechanika.