Felix Klein – biografia i dokonania

Biografia

Felix Klein urodził się w 1849 roku w Dusseldorfie na terenie dzisiejszych Niemiec. Jego ojciec był sekretarzem szefa rządu. Klein urodził się w czasie powstania antypruskiego.

Po ukończeniu gimnazjum w Dusseldorfie rozpoczął studia na Uniwersytecie w Bonn na wydziale matematyki i fizyki. W 1866 roku otrzymał posadę asystenta profesora Pluckera. W 1868 roku pod jego kierunkiem obronił dysertację doktorską poświęconą związkom geometrii i mechaniki.

Po śmierci Pluckera jego mentorem został Rudolf Clebsch, który wkrótce przeniósł się na Uniwersytet w Getyndze. Klein w ślad za nim podróżował po Europie.

Felix Klein
Felix Klein

Kiedy był w Paryżu, kanclerz Prus, Bismarck, sprowokował Francję do wypowiedzenia wojny Prusom, w skutek czego naukowiec musiał opuścić kraj.

W 1871 roku otrzymał posadę wykładowcy na Uniwersytecie w Getyndze. Rok później dzięki poparciu Clebscha został profesorem w Erlangen na terenie Bawarii. Miał wówczas zaledwie 23 lata.

W 1875 roku otrzymał taką samą posadę na Politechnice w Monachium. W tym samym roku ożenił się z Anne Hegel, wnuczką słynnego filozofa Georga Wilhema Hegla. Po pięciu latach objął katedrę geometrii na Uniwersytecie w Lipsku.

W 1886 roku został profesorem na Uniwersytecie w Getyndze, gdzie pracował aż do emerytury w 1913 roku. Uczynił on z Getyngi najbardziej prestiżowy na świecie ośrodek badań w zakresie nauk ścisłych. Pod jego redakcją czasopismo „Matematische Annalen” stało się najważniejszym periodykiem naukowym w dziedzinie matematyki.

W czasie I wojny światowej naukowiec nauczał w domu. Był między innymi członkiem Royal Society. Zmarł w 1925 roku w Getyndze.

Dokonania

Felix Klein to jeden z najwybitniejszych niemieckich matematyków przełomu XIX i XX wieku. Naukowiec zasłynął przede wszystkim z tworzenia podstaw geometrii nieeuklidesowych, a więc takich, które negują jeden z pięciu aksjomatów geometrii Euklidesa z Aleksandrii. Przykładem figury, która nie może zostać skonstruowana w oparciu o geometrię euklidesową jest tak zwana butelka Kleina, czyli jednostronna powierzchnia zamknięta.

Ponadto uczony zajmował się równaniami algebraicznymi i teorią grup. Jego prace naukowe dotyczą także mechaniki teoretycznej oraz historii matematyki. Ważną stroną jego działalności było koordynowanie powstawania podręczników do matematyki. Za jego kadencji Uniwersytet w Getyndze otworzył podwoje dla kobiet-studentek.

Polecamy również:

  • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

    Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

  • Archimedes – biografia i dokonania

    Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

  • Stefan Banach – biografia i dokonania

    Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

  • Thomas Bayes – biografia i dokonania

    Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

  • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

    Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17