Leonard Euler – biografia i dokonania

Biografia

Leonard Euler urodził się w 1707 roku w Bazylei w Szwajcarii. Pochodził z rodziny protestanckiej, jego ojciec był pastorem. Leonard uczył się pod kierunkiem swojego ojca. Miał kontynuować rodzinną tradycję i zostać duchownym. Rodzina przyszłego matematyka przyjaźniła się ze słynnym klanem Bernoullich.

W 1720 roku Euler rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie w Bazylei. Następnie kontynuował naukę w dziedzinie teologii i języków. Dzięki wstawiennictwu Johanna Bernoulliego ojciec Eulera zgodził się, aby jego syn zajął się matematyką.

W 1726 roku uczony obronił rozprawę doktorską na temat rozchodzenia się dźwięku. W 1727 roku wyjechał do Petersburga, gdzie z polecenia syna Bernoulliego, Daniela, objął posadę wykładowcy fizjologii. Wakat ten pojawił się po śmierci młodszego brata Daniela, Nicolausa. Na miejscu zaczął zajmować się bardziej matematyką niż fizjologią.

Leonard Euler
Leonard Euler/ portret autorstwa Johanna Georga Bruckera (1756)


W 1731 roku został profesorem fizyki na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. Kiedy dwa lata później Daniel Bernoulli wrócił do Szwajcarii, Euler objął po nim katedrę matematyki. W 1734 roku ożenił się z Katarzyną Gsell, której rodzina posiadała szwajcarskie korzenie. Małżeństwo miało trzynaścioro dzieci, jednak do wieku dojrzałego przeżyło jedynie pięcioro.

W 1741 roku na zaproszenie władcy Prus Fryderyka II Hohenzollerna Euler wyjechał do Berlina, gdzie spędził kolejne 25 lat. Został również nauczycielem córki Fryderyka, księżniczki Anhalt-Dessau.

Euler w skutek przebytej infekcji stracił wzrok w prawym oku, a następnie w wyniku katarakty całkowicie oślepł. W 1766 roku jego stosunki z Fryderykiem II uległy znacznemu pogorszeniu, dlatego uczony przyjął zaproszenie carycy Katarzyny i wyjechał do Petersburga.

W 1771 roku w wyniku pożaru stracił dom. Dotkliwie przeżył również śmierć żony. Ponownie ożenił się w 1776 roku. Zmarł w Petersburgu w 1783 roku na skutek wylewu krwi do mózgu.

Dokonania

Euler był jednym z najwybitniejszych umysłów swojej epoki. Pozostawił po sobie ogromną ilość dzieł. Był niezwykle wszechstronny, zajmował się niemal każdą gałęzią matematyki.

W zakresie trygonometrii wprowadził pojęcie funkcji trygonometrycznych oraz ich zapisów. W dziedzinie analizy matematycznej zajmował się rachunkiem różniczkowym i całkowym, wprowadził tak zwane szeregi potęgowe.

Zainicjował rozwój analizy zespolonej. Wykorzystywał te odkrycia w zakresie teorii liczb. Sformułował twierdzenie o liczbach pierwszych i pracował nad prawem wzajemności reszt kwadratowych. Zainicjował tak zwaną teorię grafów.

Co więcej, zajmował się astronomią. Na tym polu obliczał orbity komet i ciał niebieskich. Przyczynił się również do rozwoju optyki i logiki.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23