Leonard Euler – biografia i dokonania

Biografia

Leonard Euler urodził się w 1707 roku w Bazylei w Szwajcarii. Pochodził z rodziny protestanckiej, jego ojciec był pastorem. Leonard uczył się pod kierunkiem swojego ojca. Miał kontynuować rodzinną tradycję i zostać duchownym. Rodzina przyszłego matematyka przyjaźniła się ze słynnym klanem Bernoullich.

W 1720 roku Euler rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie w Bazylei. Następnie kontynuował naukę w dziedzinie teologii i języków. Dzięki wstawiennictwu Johanna Bernoulliego ojciec Eulera zgodził się, aby jego syn zajął się matematyką.

W 1726 roku uczony obronił rozprawę doktorską na temat rozchodzenia się dźwięku. W 1727 roku wyjechał do Petersburga, gdzie z polecenia syna Bernoulliego, Daniela, objął posadę wykładowcy fizjologii. Wakat ten pojawił się po śmierci młodszego brata Daniela, Nicolausa. Na miejscu zaczął zajmować się bardziej matematyką niż fizjologią.

Leonard Euler
Leonard Euler/ portret autorstwa Johanna Georga Bruckera (1756)


W 1731 roku został profesorem fizyki na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. Kiedy dwa lata później Daniel Bernoulli wrócił do Szwajcarii, Euler objął po nim katedrę matematyki. W 1734 roku ożenił się z Katarzyną Gsell, której rodzina posiadała szwajcarskie korzenie. Małżeństwo miało trzynaścioro dzieci,

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01
Ważne jest, że przelana pod Monte Cassino polska krew, którą piły czerwone maki nie b...
• 2022-05-18 19:05:56
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06