Richard Dedekind – biografia i dokonania

Biografia

Richard Dedekind urodził się w 1831 roku w Brunszwiku. Jego ojciec był profesorem na Uniwersytecie w Brunszwiku, zaś matka była córką profesora tej samej uczelni. Richard był najmłodszym z czworga rodzeństwa.

Ukończył Collegium Carolinum w rodzinnym mieście. Szkoła ta stanowiła miała status pośredni między szkołą średnią a wyższą uczelnią. Dedekind zaczął do niej uczęszczać w wieku 16 lat.

W 1850 roku zapisał się na Uniwersytet w Getyndze. Podczas studiów słuchał wykładów Carla Friedricha Gaussa. Pod jego kierunkiem obronił również rozprawę doktorską na temat twierdzenia Eulera z zakresu teorii liczb.

Richard Dedekind
Richard Dedekind

Uniwersytet w Getyndze nie był jednak wówczas czołowym ośrodkiem w rozwoju badań matematycznych. Z tego powodu naukowiec musiał samodzielnie uzupełniać swoje braki w zakresie najnowszych kierunków badań.

W 1854 roku uzyskał habilitację. W tym czasie przyjaźnił się z Berhardem Riemannem, który równocześnie z nim uzyskał stopień doktora habilitowanego. Następnie Dedekind został wykładowcą geometrii i teorii prawdopodobieństwa na Uniwersytecie w Getyndze. Po śmierci Gaussa kierownikiem katedry matematyki w Getyndze został Peter Gustav Dirichlet, z którym Dedekind zawarł bliską

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
dobre
• 2022-01-28 10:51:38
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13