Tales z Miletu – biografia i dokonania

Tales z Miletu to jeden z najwybitniejszych starożytnych myślicieli. Żył na przełomie VII i VI wieku p. n. e. Zalicza się go do grona tak zwanych siedmiu mędrców poprzedzających wielką grecką filozofię.

Tales urodził się w jednym z miast-państw jońskich w Azji Mniejszej, na terenie dzisiejszej Turcji. Pochodził z wpływowego rodu Thelidów. Jego rodzice prawdopodobnie mieli korzenie fenickie.

Tales z Miletu
Tales z Miletu/ rycina z książki "Illustrerad verldshistoria utgifven av E. Wallis. volume I", 1875 r.


Uczony dużo podróżował, był w Egipcie, w Babilonii i na Krecie. Zajmował się filozofią przyrody, matematyką i astronomią. Ponadto był zaangażowany w działalność polityczną. Nakłaniał odosobnione państewka Jonii do utworzenia jednej federacji ze stolicą w Teos.

Prawdopodobnie przyczynił się do zawarcia sojuszu mieszkańców Miletu z Krezusem. Doszło do tego pod wpływem przewidzenia przez Talesa dokładnej daty zaćmienia słońca - 28 maja 585 r. p.n.e. Ponadto Tales odwrócił bieg rzeki Halys. Myśliciel był nauczycielem Anaksymandra.

Jeżeli chodzi o filozofię Talesa, był on propagatorem poglądów zbliżonych do panteizmu, choć w rzeczywistości był hilozoistą. Uważał, że przyroda zwiera w sobie pierwiastki boskie, a przede wszystkim ożywione. Jako istotę bytu („arche”) wskazywał wodę. W jego ujęciu ziemia była zanurzona w przestrzeni wodnej, w czym doszukiwał się przyczyn np. trzęsień ziemi. Ponadto głosił naukę o nieśmiertelności ludzkiej duszy.

Jako astronom nie tylko przewidział zaćmienie słońca, ale także jako pierwszy opisał gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy. W historii nauki zapisał się jednak przede wszystkim jako prekursor podstawowych twierdzeń i pojęć geometrycznych.

Uważa się, że jako pierwszy zmierzył wysokość egipskich piramid. Wprowadził on do geometrii takie określenia, jak średnica, trójkąt równoramienny, kąty przeciwległe, kąt prosty.

Ponadto był on autorem słynnego twierdzenia Talesa, zgodnie z którym „jeżeli ramiona kąta przecięte są prostymi równoległymi, to odcinki wyznaczone przez te proste na jednym ramieniu kąta, są proporcjonalne do odpowiednich odcinków wyznaczonych przez te proste na drugim ramieniu kąta”. Tales nie wyprowadził jednak dowodu na to twierdzenie.

Co więcej, matematyk był świadomy wzajemnych oddziaływań magnesu i żelaza oraz zjawiska elektryzowania się bursztynu.

Polecamy również:

  • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

    Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

  • Archimedes – biografia i dokonania

    Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

  • Stefan Banach – biografia i dokonania

    Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

  • Thomas Bayes – biografia i dokonania

    Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

  • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

    Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46