Fryderyk Engels – biografia
Friedrich Engels urodził się 28 listopada 1820 w Wuppertalu w Niemczech w rodzinie właściciela fabryki. Po maturze podjął pracę w biurze jednej z fabryk ojca, a następnie w firmie handlowej w Bremie. W roku 1844 wyjechał do Paryża, gdzie poznał Karola Marksa. Wtedy też dołączył do Związku Komunistów i innych organizacji robotniczych. W tym samym roku napisał z Marksem traktat „Święta rodzina, czyli krytyka krytycznej krytyki” (krytyka heglizmu), w którym krytykował heglizm. Z powodu udziału w powstaniu badeńskim uciekł do Wielkiej Brytanii, od 1870 był publicystą w londyńskich redakcjach, tam też zakładał I i II Międzynarodówkę. Zmarł 5 sierpnia 1895 roku w Londynie.
Fryderyk Engels – poglądy
Fryderyk Engels razem z Karolem Marksem stworzyli podstawy ideologiczne socjalizmu. Większość jego dzieł to próba obrony i wyjaśnienia poglądów Marksa. W swoich pracach uznawał, iż to klasa robotnicza stanowi najważniejszą grupę społeczną. Postulował zwrócenie większej uwagi na tę warstwę, m.in. wymieniał potrzebę reorganizacji systemu nauczania, aby robotnicy mogli się szybko przekwalifikowywać, co zapobiegałoby bezrobociu, a także tworzenia sztucznych miejsc pracy. Proletariat posiada także znaczny rewolucyjny potencjał, dlatego też to jego członkowie doprowadzą do rewolucji, która zmieni istniejący system polityczno-społeczno-gospodarczy.
Fryderyk Engels stworzył pojęcie materializmu dialektycznego, który w późniejszym okresie stał się podstawą stalinizmu, maoizmu i trockizmu. Materializm dialektyczny głosił, że materia istnieje także poza mechanizmem, m.in. w sferze ducha; wszystko, co realnie istnieje stanowi postać materii, także życie psychiczne czy swiadomość.
Warto zaznaczyć, iż Engels przychylnie odnosił się do koncepcji odbudowy państwa polskiego. Chciał ponadto doprowadzić do końca wpływów Imperium Rosyjskiego na stosunki wewnątrz Niemiec.