Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zjednoczenie Włoch - przyczyny

Do momentu rozpoczęcia Wiosny Ludów (1848-1849) na terenie Półwyspu Apenińskiego władzę sprawowały rządy ustanowione na Kongresie Wiedeńskim (1815). W większości włoskich państw władzę sprawowali konserwatyści, co skutkowało ograniczeniem praw politycznych dla społeczeństwa. Nie znaczy to jednak, że władzom udało się stłumić całkowicie marzeń ludności włoskiej o zjednoczeniu. Wręcz przeciwnie, tendencje owe z każdym rokiem nasilały się i budziły coraz większą sympatię. Rozbudzone już w pierwszej połowie ambicje zjednoczeniowe i narodowe "odrodzenie" włoskiego narodu były procesami, których nie można było zatrzymać. Stąd też pojawienie się i coraz większa rola ruchu zjednoczeniowego Risorgimento.

W kwestii zjednoczenia państw włoskich sporą rolę odegrał Wiktor Emanuel II (1820-1878), który, jako władca Królestwa Piemontu i Sardynii, dążył do rozszerzenia swojej władzy na całe Północne Włochy. W realizacji swojego celu wykorzystał poczucie świadomości narodowej Włochów. Zaowocowało to powstaniem ruchu ideowego Risorgimento, który właśnie działał na rzecz rozbudzenia tej świadomości. Pojawiały się coraz to nowe głosy, opowiadające się za zjednoczeniem.

Znaczenie Piemontu jeszcze wzrosło

Zobacz również

  • Zjednoczenie Włoch - przebieg, etapy

    Mimo szczerych chęci i wielkich ambicji włoskich patriotów, jak również działalności wielu kół spiskowych, wszystkie próby zjednoczenia Włoch w pierwszej połowie XIX wieku zakończyły się niepowodzeniem. Było to skutkiem istnienia silnych wpływów wielu mocarstw europejskich (Francji, Austrii, Hiszpanii...

    Więcej
  • Skutki i znaczenie zjednoczenia Włoch

    W roku 1870 zdobycie Rzymu przez wojska włoskie zakończyło kilkunastoletni proces jednoczenia się ziem włoskich w Zjednoczone Królestwo Włoch. Stolicą nowego państwa został Rzym. Spełniło się też marzenie ambitnych władców z Królestwa Sardynii o panowaniu nad całymi Włochami. W rezultacie zjednoczenia Włoch dos...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28