Skutki i znaczenie zjednoczenia Włoch

W roku 1870 zdobycie Rzymu przez wojska włoskie zakończyło kilkunastoletni proces jednoczenia się ziem włoskich w Zjednoczone Królestwo Włoch. Stolicą nowego państwa został Rzym. Spełniło się też marzenie ambitnych władców z Królestwa Sardynii o panowaniu nad całymi Włochami. Nowe państwo posiadało większość ziem uważanych za rdzennie wloskie, z wyjątkiem kilku terenów spornych (Tyrol, Triest, Istria) z Austro - Węgrami na północnej granicy kraju. Miały one być później kością niezgody w stosunkach między tymi państwami.


W rezultacie zjednoczenia Włoch doszło do ostatecznego upadku władzy świeckiej papiestwa, które to straciło kontrolę nad ziemiami Państwa Kościelnego, z wyjątkiem małego jego skrawka, jakim był Watykan. Papież ogłosił się „więźniem Watykanu” w proteście, który jednak nie poprawił jego sytuacji.


W Europie narodziło się nowe mocarstwo, o dużych możliwościach i ambicjach. Podobnie jak zjednoczone Niemcy, zakłócało ono zarówno równowagę europejską, jak i światową. Ambitne państwo włoskie szukało kolonii, jednakże późne przystąpienie do wyścigu o nie stawiało Włochów, podobnie jak Cesarstwo Niemieckie, na z góry straconej pozycji. Z powodu tych podobieństw Włosi przez kilkanaście pierwszych lat swojego istnienia utrzymywały dobre kontrakty z Niemcami. Wkrótce jednak okazało się, że interesy długoterminowe Włoch i Niemiec nie są wspólne, z powodu wciągnięcia przez te ostatnie do sojuszu Austro – Węgier. Włochy, nie mając perspektyw w wyścigu kolonialnym, skupiły swoją uwagę na możliwościach odzyskania ziem włoskich ciągle należących do c.k. monarchii. Stąd też oddalenie się Włoch od sojuszu z Niemcami i Austro – Węgrami na początku wieku XX.

Polecamy również:

  • Zjednoczenie Włoch - przebieg, etapy

    Mimo szczerych chęci i wielkich ambicji włoskich patriotów, jak również działalności wielu kół spiskowych, wszystkie próby zjednoczenia Włoch w pierwszej połowie XIX wieku zakończyły się niepowodzeniem. Było to skutkiem istnienia silnych wpływów wielu mocarstw europejskich... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
Knur
2023-01-26 11:32:53
Rola Francji: Francja była jednym z głównych sprzymierzeńców ruchu zjednoczeniowego i dążyła do zwiększenia swojego wpływu na Półwyspie Apenińskim.
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02