Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Elżbieta Bawarska – Cesarzowa Sisi - biografia

Ostatnio komentowane
Mieczysław to nie 16 letni chłopiec -"Miał lat szesnaście(...) ,kiedy cera jego zaczę...
Paweł • 2020-02-20 22:06:27
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Elżbieta Bawarska – Cesarzowa Sisi - biografia, życiorysWizerunek cesarzowej Sisi, który przedstawiły filmy z udziałem Romy Schneider, nie ma wiele wspólnego z prawdą historyczną.

Młodość

Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach, zwana Sisi, przyszła na świat 24 grudnia 1837 roku jako trzecie z ośmiorga dzieci księcia Maksymiliana Bawarskiego i księżniczki bawarskiej Ludwiki. Maksymilian pochodził z bocznej linii Wittelsbachów i nie pełnił żadnej funkcji na dworze, dlatego też mógł pozwolić sobie na swobodna atmosferę w swoim rodzinnym pałacu. Latem cała rodzina przenosiła się do Possenhofen, gdzie przyszła cesarzowa uwielbiała spędzać czas na łonie natury.

Franciszek Józef I był kuzynem Elżbiety i jej siostry Heleny, która miała zostać jego żoną. Sisi razem z matka i starszą siostra udała się do kurortu Bad Ischl, gdzie przyszli nowożeńcy mieli się poznać. Tam jednak młody cesarz zakochał się w młodszej Wittelsbachównie.

Małżeństwo

Jego uczucie zostało odwzajemnione, jednak przeprowadzka i rozstanie z rodziną była dla Sisi wielkim przeżyciem. 24 kwietnia 1854 roku w kościele o.o. Augustianów w Wiedniu odbył się uroczysty ślub Franciszka i Elżbiety. Młodą parę, co nieczęsto zdarzało się wśród rodzin panujących, połączyło prawdziwe uc

Polecamy również:

 • Wiek królowej Wiktorii

  Królowa Wiktoria (Aleksandryna Wiktoria) urodziła się 24 maja 1819 roku w Londynie i należała do dynastii hanowerskiej. Jej krewni i potomkowie władali Grecją, Jugosławią, Rosją, Rumunią, Niemcami oraz Wielką Brytanią, Belgią, Danią i Hiszpanią. Z tego względu nazywana jest „babcią Europy”.... Więcej »

 • Geneza konfliktu izraelsko-palestyńskiego

  Po II wojnie światowej, stworzone przez zwycięskie państwa alianckie Państwo Izrael, siłą wepchnięte w sam środek terytorium zjętego przez pierwiastek etnicznie arabski (w znaczeniu muzułmańskim), spowodowało konflikt zbrojny, trwający nieprzerwanie kilkadziesiąt już lat. Więcej »

 • Rewolucja francuska - przyczyny wybuchu

  W pierwszej połowie XVIII wieku Francja zaangażowała się w szereg wojen, związanych z walką władców dynastii Burbonów o hegemonię w Europie. Dzięki nim Francji udało się utrzymać w czołówce europejskich potęg, krajów, z których opinią i statusem liczono się na arenie... Więcej »

 • Epoka napoleońska - opracowanie (czas trwania, charakterystyka, najważniejsze informacje)

  Mianem epoki napoleońskiej określa się w historii okres rządów we Francji wybitnego wodza, reformatora i władcy Napoleona Bonaparte (1769 -1821). Był to okres wielkich przemian i reform, zarówno pod względem administracyjnym, politycznym i społecznym. Okres rządów Napoleona to jednocześnie czas... Więcej »

 • Wojny napoleońskie - kalendarium, przyczyny i ich znaczenie

  Wojny napoleońskie były w pewnym sensie kontynuacją walk, jakie prowadziły państwa europejskie przeciwko rewolucji francuskiej. Napoleon Bonaparte był wprawdzie władcą, który przywrócił we Francji ustrój monarchistyczny, jednocześnie jednak nie pochodził z królewskiego rodu, zachował... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =