Bitwa pod Verdun (1916) - przyczyny, przebieg, skutki

Fiasko planu Schlieffena i trwające od 1914 roku walki pozycyjne na froncie zachodnim były dla Niemiec sytuacją niekorzystną. Niemiecki Sztab Generalny zdawał sobie sprawę, że w prowadzonej wojnie na wyniszczenie Anglia i Francja, posiadające ogromne imperia kolonialne, mają znaczną przewagę i praktycznie nienaruszalne zaplecze. Stąd też poszukiwano gorączkowo sposobów na pokonanie militarne przeciwnika, zanim nie dojdzie do ekonomicznego załamania się Niemiec.

Niemiecki głównodowodzący, Erich von Falkenhayn, opracował pomiędzy 1915 a 1916 rokiem plan uderzenia na francuski odcinek frontu w okolicach miasta Verdun. Znajdowała się tam potężna twierdza, której zdobycie znacznie pogorszyłoby sytuację Francuzów. Dodatkowo Falkenhayn liczył na to, że zmuszeni do obrony Francuzi wykrwawią się na tyle, że będą skłonni myśleć o wycofaniu się z wojny. Niemieckie wojska podjęły ogromne przygotowania do bitwy, gromadząc w rejonie bitwy tysiące dział, składów amunicji i nowych jednostek.

Bitwa rozpoczęła się 21.02.1916 roku, od serii niemieckich ataków na francuskie pozycje. Początkowe sukcesy niemieckie nie dały im jednak zwycięstwa, a obie strony były zmuszone do posyłania w rejon bitwy coraz to nowych jednostek. W ten sposób bitwa zaczęła pochłaniać coraz większe ilości żołnierzy, amunicji i zaopatrzenia. Narodziło się określenie „verduńska maszynka do mielenia mięsa”, jako że straty po obu stronach frontu szły w setki tysięcy zabitych, rannych i zaginionych. Francuski głównodowodzący, generał Joseph Joffre, nakazał utrzymać Verdun za wszelką cenę.

Momentem przełomowym stały się toczone na początku czerwca walki o fort Vaux, bohatersko broniony przez nieliczną francuską załogę. Jego zdobycie nie dało jednak Niemcom zwycięstwa, wkrótce zaś ofensywa ostatecznie stanęła w miejscu. Wiązało się to po pierwsze z wyczerpaniem wojsk niemieckich, poza tym rozpoczęciem się brytyjskiego uderzenia nad Sommą, które zmusiło Niemców do przerzucenia w rejon nowej bitwy ogromnych rezerw. Nie bez znaczenia była też trwająca na froncie wschodnim ofensywa Brusiłowa na Łuck, gdzie Niemcy również musieli ratować zagrożoną całkowitym załamaniem armię austro – węgierską.

Za ostateczne zakończenie bitwy uznaje się połowę grudnia 1916 roku, kiedy Niemcy sami przeszli do obrony przed francuskimi kontratakami. Straty po obu stronach były potworne, sięgając ponad pół miliona żołnierzy, zaś rezultaty bitwy nie dały Niemcom spodziewanego sukcesu. Nie udało się zająć Verdun, a straty francuskie nie rekompensowały środków, jakie Niemcy włożyli w tą operację. W wyniku niepowodzenia planu generał Falkenhayn został zdymisjonowany, podobny los spotkał generała Joffre'a. Verdun stało się w późniejszych latach symbolem dla obu narodów, jako miejsca jednej z największych bitew w dziejach świata. Bitwa pod Verdun była także najdłuższą bitwą w historii.

Polecamy również:

 • Bitwa nad Marną - przebieg, skutki, znaczenie

  Zgodnie z założeniami niemieckiego Sztabu Generalnego, aby móc wygrać wojnę na dwóch frontach jednocześnie (przeciwko Rosji i Francji), Niemcy powinny pokonać w jak najkrótszym czasie wojska francuskie, by móc całą swoją armię skierować przeciwko Rosji. W tym celu opracowano na początku... Więcej »

 • Bitwy pod Ypres - opis, skutki, znaczenie (użycie gazu bojowego)

  Znajdujące się na terenie Belgii średniej wielkości miasto Ypres stało się w czasie I wojny światowej sceną jednych z najdłuższych i najbardziej krwawych epizodów owego konfliktu. Niszczące walki wokół miasta rozpoczęły się już w roku 1914 i trwały z różnym natężeniem przez cztery długie lata,... Więcej »

 • Bitwa nad Sommą (1916) - przebieg, skutki, znaczenie

  Sytuacja w Europie na początku roku 1916 nie pozostawiała żadnych złudzeń co do możliwości szybkiego zakończenia wojny. Zarówno Państwa Centralne, jak i Ententa umocniły już swoje pozycje na tyle dobrze, że ich przełamanie w bezpośrednim ataku graniczyło właściwie z cudem. Zarówno na Wschodzie, jak i... Więcej »

 • Bitwa Jutlandzka (1916) - opis, skutki, znaczenie

  Impas I wojny światowej nie dotyczył jedynie działań lądowych, również bowiem na morzu doszło bowiem szybko do wykształcenia się patowej sytuacji. Brytyjska Royal Navy była w tym okresie najpotężniejszą flotą świata, wielokrotnie przewyższającą potencjalnych przeciwników zarówno ilością... Więcej »

 • Bitwa pod Passchendaele (1917) - opis, skutki, znaczenie

  Rok 1917 otworzyła seria niepowodzeń państw Ententy, które poważnie zagroziły planom koalicjantów. Rewolucja lutowa w Rosji spowodowała, że istnienie całego frontu wschodniego stanęło pod znakiem zapytania, zwłaszcza wobec obalenia caratu i chwiejności nowych rządów. Z kolei wielkie straty z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
.
• 2022-10-03 19:04:42
Super
• 2022-10-03 17:32:47
Przydały mi się te choroby
• 2022-10-02 10:10:41
Super przydało mi się to do zadania z Religii
• 2022-09-29 12:48:27
Dziękuję, pomogło mi w nauce :)
• 2022-09-29 12:05:27