Bitwy pod Ypres - opis, skutki, znaczenie (użycie gazu bojowego)

Znajdujące się na terenie Belgii średniej wielkości miasto Ypres stało się w czasie I wojny światowej sceną jednych z najdłuższych i najbardziej krwawych epizodów owego konfliktu. Niszczące walki wokół miasta rozpoczęły się już w roku 1914 i trwały z różnym natężeniem przez cztery długie lata, aż do roku 1918.

Do pierwszych starć pod Ypres doszło pomiędzy 19.10. a 22.11.1914. Ypres stanowiło niezwykle ważny punkt strategiczny w czasie tzw. „wyścigu do morza”, kiedy to zarówno siły Ententy, jak i Niemiec starały się opanować wybrzeża morskie. Brytyjski Korpus Ekspedycyjny natknął się właśnie pod Ypres na znaczne siły niemieckie, które starał się powstrzymać przed zajęciem miasta i odcięciem Brytyjczyków od morza. Trwające cały miesiąc walki całkowicie zrujnowały miejscowość i spowodowały ogromne straty po obu stronach. Ostatecznie jednakże Ypres pozostało w rękach Ententy. Niemcy znają ową bitwę także pod mianem „Kindermort” (rzeź dzieci, rzeź niewiniątek), ze względu na dużą liczbę poległych studentów i młodych ochotników w armii niemieckiej.

Zimą 1914/1915 walki na froncie przejściowo ustały, by wybuchnąć ze zdwojoną siłą nową niemiecką ofensywą 22.04.1915. Na samym początku owej ofensywy doszło do niespodziewanego wydarzenia – niemieckie oddziały użyły do ataku trującego gazu (chloru), który spowodował panikę i ogromne straty w oddziałach brytyjskich. Początkowo akcja ta została uznana za akt barbarzyństwa, już wkrótce jednak wszystkie armie konfliktu używały coraz to nowszych gazów bojowych bez skrupułów. Mimo użycia gazów bojowych Niemcy nie byli w stanie wykorzystać początkowego sukcesu. Ypres pozostało pod kontrolą brytyjską. Seria przerywanych krótkimi okresami spokoju niemieckich ataków trwała aż do 25.05.1915 roku, kiedy front ponownie stanął w miejscu.

Zwycięstwo Ententy w dwóch pierwszych bitwach pod Ypres uniemożliwiło Niemcom osiągnięcie celu, jakim była całkowita blokada francuskich wybrzeży i odcięcie Brytyjczyków od kontynentu. Nie oznaczało to jednak, że tereny Ypres przestały być sceną wielkich walk. W roku 1917 to Brytyjczycy przeprowadzili w okolicach Flandrii własną ofensywę, szerzej znaną jako bitwa pod Passchendaele. Nie przyniosła ona jednak wymiernych efektów. Wreszcie w roku 1918 desperacka ofensywa niemiecka próbowała dosięgnąć miasta.  Tak jak pozostałe starcia na tym terenie, ostatecznie zakończyło się to klęską atakujących. Ypres stało się jednym z symboli I wojny światowej, zarówno jako miejsce niezłomnego oporu, jak i ogromnych rzezi.

Polecamy również:

 • Bitwa nad Marną - przebieg, skutki, znaczenie

  Zgodnie z założeniami niemieckiego Sztabu Generalnego, aby móc wygrać wojnę na dwóch frontach jednocześnie (przeciwko Rosji i Francji), Niemcy powinny pokonać w jak najkrótszym czasie wojska francuskie, by móc całą swoją armię skierować przeciwko Rosji. W tym celu opracowano na początku... Więcej »

 • Bitwa nad Sommą (1916) - przebieg, skutki, znaczenie

  Sytuacja w Europie na początku roku 1916 nie pozostawiała żadnych złudzeń co do możliwości szybkiego zakończenia wojny. Zarówno Państwa Centralne, jak i Ententa umocniły już swoje pozycje na tyle dobrze, że ich przełamanie w bezpośrednim ataku graniczyło właściwie z cudem. Zarówno na Wschodzie, jak i... Więcej »

 • Bitwa pod Verdun (1916) - przyczyny, przebieg, skutki

  Fiasko planu Schlieffena i trwające od 1914 roku walki pozycyjne na froncie zachodnim były dla Niemiec sytuacją niekorzystną. Niemiecki Sztab Generalny zdawał sobie sprawę, że w prowadzonej wojnie na wyniszczenie Anglia i Francja, posiadające ogromne imperia kolonialne, mają znaczną przewagę i praktycznie... Więcej »

 • Bitwa Jutlandzka (1916) - opis, skutki, znaczenie

  Impas I wojny światowej nie dotyczył jedynie działań lądowych, również bowiem na morzu doszło bowiem szybko do wykształcenia się patowej sytuacji. Brytyjska Royal Navy była w tym okresie najpotężniejszą flotą świata, wielokrotnie przewyższającą potencjalnych przeciwników zarówno ilością... Więcej »

 • Bitwa pod Passchendaele (1917) - opis, skutki, znaczenie

  Rok 1917 otworzyła seria niepowodzeń państw Ententy, które poważnie zagroziły planom koalicjantów. Rewolucja lutowa w Rosji spowodowała, że istnienie całego frontu wschodniego stanęło pod znakiem zapytania, zwłaszcza wobec obalenia caratu i chwiejności nowych rządów. Z kolei wielkie straty z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20