Bitwa nad Marną - przebieg, skutki, znaczenie

Zgodnie z założeniami niemieckiego Sztabu Generalnego, aby móc wygrać wojnę na dwóch frontach jednocześnie (przeciwko Rosji i Francji), Niemcy powinny pokonać w jak najkrótszym czasie wojska francuskie, by móc całą swoją armię skierować przeciwko Rosji. W tym celu opracowano na początku wieku XX wieku plan ataku, który zakładał wciągnięcie wojsk francuskich w pułapkę, później zaś ich głębokie oskrzydlenie atakiem wyprowadzonym z terytoriów Belgii i Holandii (był to tzw. Plan Schlieffena). Istotnie, w pierwszych tygodniach kampanii wydawało się, że niemiecki plan wojny w pełni się sprawdza.

 Zgodnie z przewidywaniami niemieckich sztabowców, większa cześc sił francuskich dała się uwikłać w uporczywe walki graniczne w rejonie Alzacji i Lotaryngii, co pozwoliło na zaskakujący atak od strony błyskawicznie zajętej Belgii. Pogwałcenie neutralności tego państwa spowodowało przyłączenie się do wojny Wielkiej Brytanii, fakt ten jednak niemieccy sztabowcy uznali za pozbawiony znaczenia, jeżeli tylko uda się zająć Paryż.

 Atak od strony północnej zaskoczył armię francuską, jak równiez świeżo przybyłe na kontynent wojska brytyjskie. Ententa rozpoczeła powolny odwrót w stronę Paryża, a na początku września niemieckie wojska stały jedynie kilkadziesiąt kilometrów od miasta, opierając się o linię rzeki Marny.

Niemiecki głównodowodzący, Helmut von Moltke, nie trzymał się jednak dokładnie założeń Planu. W porównaniu z oryginałem daleko osłabił on prawe skrzydło swoich wojsk, poza tym odesłał część sił na front rosyjski, w celu obrony Prus Wschodnich. Te decyzje doprowadziły do tego, że w krytycznym momencie wojska niemieckie nie posiadały praktycznie rezerw. Na domiar złego, w wyniku serii nieporozumień pomiędzy niemieckimi generałami (Aleksandrem von Kluckiem i Karlem von Bülowem) nie tylko nie zauważono znajdujących się na zachodzie świezych sił francuskich, ale i doszło do powstania wyrwy pomiędzy siłami niemieckimi. W ten właśnie słaby punkt obrony niemieckiej postanowił uderzyć francuski głównodowodzący, Joseph Joffre.

Do wielkiej bitwy pomiędzy siłami Ententy i Niemiec doszło pomiędzy 5 a 9 września 1914 roku.  W trudnej i wyczerpującej walce Niemcom udało się odnieść kilka taktycznych sukcesów, wkrótce już jednak stało się jasne, że nie zdołają oni utrzymać swoich pozycji nad Marną. Von Moltke nakazał przeprowadzenie planowego odwrotu i umocnienie się na nowych pozycjach obronnych.

Bitwa ta, nazwana dosyć szybko "cudem nad Marną" była punktem zwrotnym Wielkiej Wojny. Fiasko operacji nad Marną spowodowało załamanie się niemieckich planów szybkiego zwycięstwa. Wojna, która miała trwać kilka tygodni wkrótce przerodziła się w tytaniczne zmagania, pochłaniające ogromne ilości materiałów i ludzi - było to więc przeciwieństwo przyjętej przez Niemców koncepcji. Dla Niemiec przegrana nad Marną była początkiem końca.

Polecamy również:

 • Bitwy pod Ypres - opis, skutki, znaczenie (użycie gazu bojowego)

  Znajdujące się na terenie Belgii średniej wielkości miasto Ypres stało się w czasie I wojny światowej sceną jednych z najdłuższych i najbardziej krwawych epizodów owego konfliktu. Niszczące walki wokół miasta rozpoczęły się już w roku 1914 i trwały z różnym natężeniem przez cztery długie lata,... Więcej »

 • Bitwa nad Sommą (1916) - przebieg, skutki, znaczenie

  Sytuacja w Europie na początku roku 1916 nie pozostawiała żadnych złudzeń co do możliwości szybkiego zakończenia wojny. Zarówno Państwa Centralne, jak i Ententa umocniły już swoje pozycje na tyle dobrze, że ich przełamanie w bezpośrednim ataku graniczyło właściwie z cudem. Zarówno na Wschodzie, jak i... Więcej »

 • Bitwa pod Verdun (1916) - przyczyny, przebieg, skutki

  Fiasko planu Schlieffena i trwające od 1914 roku walki pozycyjne na froncie zachodnim były dla Niemiec sytuacją niekorzystną. Niemiecki Sztab Generalny zdawał sobie sprawę, że w prowadzonej wojnie na wyniszczenie Anglia i Francja, posiadające ogromne imperia kolonialne, mają znaczną przewagę i praktycznie... Więcej »

 • Bitwa Jutlandzka (1916) - opis, skutki, znaczenie

  Impas I wojny światowej nie dotyczył jedynie działań lądowych, również bowiem na morzu doszło bowiem szybko do wykształcenia się patowej sytuacji. Brytyjska Royal Navy była w tym okresie najpotężniejszą flotą świata, wielokrotnie przewyższającą potencjalnych przeciwników zarówno ilością... Więcej »

 • Bitwa pod Passchendaele (1917) - opis, skutki, znaczenie

  Rok 1917 otworzyła seria niepowodzeń państw Ententy, które poważnie zagroziły planom koalicjantów. Rewolucja lutowa w Rosji spowodowała, że istnienie całego frontu wschodniego stanęło pod znakiem zapytania, zwłaszcza wobec obalenia caratu i chwiejności nowych rządów. Z kolei wielkie straty z... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 2 =
mhm
2021-01-31 15:14:35
eh miało być rozpisane śmierci i sposoby
Frans
2018-09-29 13:19:05
Jestem francuzem
Ostatnio komentowane
1Tm 3:15 "Gdybym jednak się opóźniał, będziesz już wiedział, jak należy zachowywa...
• 2022-10-03 20:33:03
.
• 2022-10-03 19:04:42
Super
• 2022-10-03 17:32:47
Przydały mi się te choroby
• 2022-10-02 10:10:41
Super przydało mi się to do zadania z Religii
• 2022-09-29 12:48:27