Ogromne straty poniesione przez wojska brytyjskie w czasie ofensywy pod Passchendaele, wraz z załamaniem się Rosji i kłopotami armii francuskiej znacznie komplikowały sytuację państw Ententy, w szczególności zaś doprowadziły do znacznego zaniepokojenia opinii publicznej. Wojskom Koalicji potrzebne było spektakularne i szybkie zwycięstwo, które podbudowałoby społeczeństwo w zmęczonych wojną krajach.
Na miejsce natarcia wyznaczono okolice Cambrai, wybrane ze względu na dogodne warunki terenowe – twarde, kredowe podłoże. Wybór owego rejonu wynikał z nowego planu brytyjskiego dowództwa, jakim było masowe użycie czołgów – nowej, dopiero niedawno użytej broni. Pod Cambrai skoncentrowano niemal wszystkie dostępne maszyny i duże siły tradycyjne. Ewentualne przełamanie frontu pod Cambrai pozwoliłoby zagrozić głównym liniom niemieckiej obrony, w tym słynnej linii Hindenburga. Stąd też przygotowania, mimo ich ogromnych rozmiarów, prowadzono w w wielkiej tajemnicy.
Natarcie brytyjskie, rozpoczęte 23.11.1917 było dla Niemców wielkim zaskoczeniem i doprowadziło niemal natychmiast do przełamania pierwszych linii obrony. Na wieść o zwycięstwie władze brytyjskie nakazały bicie w dzwony w kościołach – po raz pierwszy od początku wojny. Dalsze dni przyniosły Brytyjczykom dosyć imponujące, jak na warunki wojny pozycyjnej, sukcesy, jednakże opór niemiecki zaczął stopniowo tężeć. Powoli wykruszały się też z walki czołgi, eliminowane przez awarie i niemiecką obronę. 30 listopada Niemcy podjęli kontrofensywę, która do 8 grudnia pozwoliła im odzyskać stracone tereny.
Mimo niepowodzenia głównego planu brytyjskiego bitwa pod Cambrai jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze spełniła ona założenie, jakim było podbudowanie morale społeczeństwa w trudnym, trzecim roku wojny. Po drugie zaś była pierwszym prawdziwie masowym przypadkiem użycia czołgów, a doświadczenie uzyskane w jej wyniku posłużyło do dalszego rozwoju broni pancernej i jej współpracy z piechotą.
Bitwa pod Cambrai (1917) - opis, skutki, znaczenie
Polecamy również:
-
Bitwa nad Marną - przebieg, skutki, znaczenie
Zgodnie z założeniami niemieckiego Sztabu Generalnego, aby móc wygrać wojnę na dwóch frontach jednocześnie (przeciwko Rosji i Francji), Niemcy powinny pokonać w jak najkrótszym czasie wojska francuskie, by móc całą swoją armię skierować przeciwko Rosji. W tym celu opracowano na początku... Więcej »
-
Bitwy pod Ypres - opis, skutki, znaczenie (użycie gazu bojowego)
Znajdujące się na terenie Belgii średniej wielkości miasto Ypres stało się w czasie I wojny światowej sceną jednych z najdłuższych i najbardziej krwawych epizodów owego konfliktu. Niszczące walki wokół miasta rozpoczęły się już w roku 1914 i trwały z różnym natężeniem przez cztery długie lata,... Więcej »
-
Bitwa nad Sommą (1916) - przebieg, skutki, znaczenie
Sytuacja w Europie na początku roku 1916 nie pozostawiała żadnych złudzeń co do możliwości szybkiego zakończenia wojny. Zarówno Państwa Centralne, jak i Ententa umocniły już swoje pozycje na tyle dobrze, że ich przełamanie w bezpośrednim ataku graniczyło właściwie z cudem. Zarówno na Wschodzie, jak i... Więcej »
-
Bitwa pod Verdun (1916) - przyczyny, przebieg, skutki
Fiasko planu Schlieffena i trwające od 1914 roku walki pozycyjne na froncie zachodnim były dla Niemiec sytuacją niekorzystną. Niemiecki Sztab Generalny zdawał sobie sprawę, że w prowadzonej wojnie na wyniszczenie Anglia i Francja, posiadające ogromne imperia kolonialne, mają znaczną przewagę i praktycznie... Więcej »
-
Bitwa Jutlandzka (1916) - opis, skutki, znaczenie
Impas I wojny światowej nie dotyczył jedynie działań lądowych, również bowiem na morzu doszło bowiem szybko do wykształcenia się patowej sytuacji. Brytyjska Royal Navy była w tym okresie najpotężniejszą flotą świata, wielokrotnie przewyższającą potencjalnych przeciwników zarówno ilością... Więcej »