Bitwa pod Passchendaele (1917) - opis, skutki, znaczenie

Rok 1917 otworzyła seria niepowodzeń państw Ententy, które poważnie zagroziły planom koalicjantów. Rewolucja lutowa w Rosji spowodowała, że istnienie całego frontu wschodniego stanęło pod znakiem zapytania, zwłaszcza wobec obalenia caratu i chwiejności nowych rządów. Z kolei wielkie straty z roku 1916, połączone z brakiem optymistycznych perspektyw na rok 1917, spowodowały szereg wystąpień i buntów w wojsku francuskim, które przez kilka miesięcy nie nadawało się praktycznie do walki. Powodowało to, że praktycznie cały ciężar prowadzenia wojny spadł przejściowo na wojsko brytyjskie, które zmuszone było niejako do wciągnięcia w uporczywe walki Niemców, by dać czas sojusznikom na uporanie się z ich problemami wewnętrznymi.

Brytyjski marszałek Douglas Haig zaplanował kolejne uderzenie we Flandrii, w okolicach Ypres, którego celem miało być przebicie się przez linie niemieckie i zajęcie belgijskich wybrzeży. Do ataku w tym rejonie przygotowano ogromne siły, w tym żołnierzy kolonialnych i ANZAC – korpus złożony z Australijczyków i Nowozelandczyków.

Natarcie rozpoczęło się 31.07.1917 roku. Błyskawicznie okazało się, że plan bitwy był skandalicznie niedopracowany i nie doceniał roli, jaką odgrywały trudne warunki terenowe. Podmokłe tereny Flandrii, dodatkowo przeorane przez ciężki ostrzał artyleryjski i letnie ulewy zamieniły się w zdradzieckie trzęsawisko, w którym brytyjska piechota dosłownie tonęła. Tempo ofensywy od początku było bardzo powolne, a straty po obu stronach frontu zatrważające. W czasie walk doszło do pierwszego użycia gazu musztardowego, zwanego później iperytem. Najcięższe walki rozgrywały się o niewielką miejscowość  Passchendaele, stąd też nazwa bitwy, czasami nazywanej także III bitwą pod Ypres.

Ostatecznie ofensywę brytyjską zatrzymano dopiero 6.11.1917. Mimo gigantycznych strat osiągnięcia były niewielkie, wojskom brytyjskim udało się zająć jedynie wąski i w zasadzie nieprzydatny pas terenu. „Bitwa błotna”, jak wkrótce zaczęto nazywać to starcie, stała się symbolem bezsensowności wojny okopowej i w szerszym znaczeniu jednym z wielu symboli I wojny światowej. Do dzisiaj jest szeroko rozpamiętywana i komentowana w Australii i Nowej Zelandii, a jej uczestniczy są uważani za bohaterów narodowych.

Polecamy również:

 • Bitwa nad Marną - przebieg, skutki, znaczenie

  Zgodnie z założeniami niemieckiego Sztabu Generalnego, aby móc wygrać wojnę na dwóch frontach jednocześnie (przeciwko Rosji i Francji), Niemcy powinny pokonać w jak najkrótszym czasie wojska francuskie, by móc całą swoją armię skierować przeciwko Rosji. W tym celu opracowano na początku... Więcej »

 • Bitwy pod Ypres - opis, skutki, znaczenie (użycie gazu bojowego)

  Znajdujące się na terenie Belgii średniej wielkości miasto Ypres stało się w czasie I wojny światowej sceną jednych z najdłuższych i najbardziej krwawych epizodów owego konfliktu. Niszczące walki wokół miasta rozpoczęły się już w roku 1914 i trwały z różnym natężeniem przez cztery długie lata,... Więcej »

 • Bitwa nad Sommą (1916) - przebieg, skutki, znaczenie

  Sytuacja w Europie na początku roku 1916 nie pozostawiała żadnych złudzeń co do możliwości szybkiego zakończenia wojny. Zarówno Państwa Centralne, jak i Ententa umocniły już swoje pozycje na tyle dobrze, że ich przełamanie w bezpośrednim ataku graniczyło właściwie z cudem. Zarówno na Wschodzie, jak i... Więcej »

 • Bitwa pod Verdun (1916) - przyczyny, przebieg, skutki

  Fiasko planu Schlieffena i trwające od 1914 roku walki pozycyjne na froncie zachodnim były dla Niemiec sytuacją niekorzystną. Niemiecki Sztab Generalny zdawał sobie sprawę, że w prowadzonej wojnie na wyniszczenie Anglia i Francja, posiadające ogromne imperia kolonialne, mają znaczną przewagę i praktycznie... Więcej »

 • Bitwa Jutlandzka (1916) - opis, skutki, znaczenie

  Impas I wojny światowej nie dotyczył jedynie działań lądowych, również bowiem na morzu doszło bowiem szybko do wykształcenia się patowej sytuacji. Brytyjska Royal Navy była w tym okresie najpotężniejszą flotą świata, wielokrotnie przewyższającą potencjalnych przeciwników zarówno ilością... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Nic nie ma przydatnego ogólnie to jebač to tą stronę
• 2022-05-16 08:06:33
HahA
• 2022-05-15 21:02:13
Sus
• 2022-05-15 17:02:41
10/10 pomógł mi w prezentacji o tlenie
• 2022-05-15 13:43:19
JD
• 2022-05-15 10:55:45