Pierwsza wojna światowa rozpoczęła się od ostrego kryzysu politycznego, jakim stało się zamordowanie austriackiego następcy tronu, arcyksięcia Ferdynanda, w czasie jego wizyty w Sarajewie 28.06.1914 roku. Dokładnie miesiąc później Austro – Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co doprowadziło do uruchomienia systemu sojuszy i kolejnego wypowiadania wojny przez kolejne państwa. W ten sposób Rosja znalazła się w stanie wojny z Niemcami, Niemcy z Francją i Wielką Brytanią, a ostatecznie państwa te wypowiedziały wojnę Austro – Węgrom.
Walki w czasie I wojny światowej charakteryzują się ruchomym charakterem jedynie w pierwszej fazie konfliktu. Na przełomie sierpnia i września wojska niemieckie próbowały pokonać Francuzów i Anglików szybkim manewrem, który miał w założeniach doprowadzić do zdobycia Paryża. Klęska w bitwie nad Marną we wrześniu 1914 roku zmusiła Niemcy do weryfikacji tych planów. Jeszcze do grudnia 1914 roku wierzono w możliwość szybkiego zakończenia wojny, nadzieje te jednak zostały rozwiane przez ciężką bitwę pod Ypres. Ostatecznie, zimą 1914 roku front na zachodzie stanął w miejscu. Sytuacja na wschodzie wyglądała nieco lepiej, bowiem Niemcom i Austriakom w walkach na przełomie 1914 i 1915 roku udało się zadać Rosjanom kilka poważnych klęsk, wśród których należy wymienić powstrzymanie rosyjskiej ofensywy na Prusy Wschodnie pod Tannenbergiem, czy nierozstrzygniętą bitwę pod Łodzią. Zwycięska ofensywa pod Gorlicami w maju 1915 roku pozwoliła Państwom Centralnym na zajęcie całego Królestwa Polskiego i znacznych połaci Ukrainy i Białorusi, ale również nie przyniosła zwycięstwa. Front po obu stronach Europy stanął w miejscu, zaczęła się wojna pozycyjna. Sytuacji nie zmieniło nawet przyłączenie się kolejnych państw do konfliktu – Japonii (1914) i Włoch (1915) po stronie Ententy, Turcji (1914) i Bułgarii (1915) do Państw Centralnych.
Lata 1916 – 1917 to okres wielkich walk na wyniszczenie, prowadzonych na wszystkich frontach, gdzie dowódcy obu walczących stron starali się znaleźć sposób na przełamanie frontu i powrót do wojny ruchomej. Niemcom nie powiodła się ich próba ofensywy na Verdun w 1916 roku, z kolei sami byli w stanie odeprzeć ataki Ententy nad Sommą (1916), Ypres (1917) i Cambrai (1917). Z kolei bitwa pod Łuckiem (1916) pozwoliła Rosjanom na przejściowe odzyskanie inicjatywy, jednakże jednocześnie doszczętnie wykrwawiła carskie armie.
W roku 1917 przez Rosję przetoczyła się fala rewolucji, najpierw lutowej, później zaś październikowej, które ostatecznie wykluczyły to państwo z wojny i oddały Państwom Centralnym ogromne zdobycze terytorialne na wschodzie (1918). Jednakże niemal w tym samym czasie w wojnę po stronie Ententy zaangażowały się Stany Zjednoczone, wraz ze swoim nienaruszonym przemysłem i zasobami. Szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Ententy.
W roku 1918 Niemcy próbowali przeprowadzić na froncie zachodnim rozpaczliwą ofensywę ostatniej szansy. Po jej klęsce na przełomie lipca i sierpnia 1918 roku koniec wojny był coraz bliższy. Na przełomie września i października poddawały się kolejno wszystkie Państwa Centralne. Ostatecznie również Niemcy, trawione wybuchłą na początku listopada rewolucją, poprosiły o zawieszenie broni 11.11.1918 roku.
I wojna światowa - przebieg (najważniejsze informacje)
Polecamy również:
-
I wojna światowa - front zachodni. Przebieg, kalendarium, najważniejsze bitwy
Front zachodni I wojny światowej jest zazwyczaj uznawany za najważniejszy teatr działań wojennych w owym konflikcie. To starcia trzech największych potęg militarnych ówczesnego świata – Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii – zadecydowały ostatecznie o zwycięstwie Ententy. Nie było ono jednak... Więcej »
-
I wojna światowa - front wschodni. Przebieg, kalendarium, najważniejsze bitwy
Dosyć niespodziewanie dla planów Państw Centralnych, działania wojenne na froncie wschodnim rozpoczęły się od szybkiej ofensywy rosyjskiej, przeprowadzonej na Prusy Wschodnie. Było to zaskoczeniem dla niemieckiego sztabu generalnego, przewidywano bowiem, że musi minąć kilka tygodni, zanim Rosjanie będą... Więcej »
-
I wojna światowa - fronty pozaeuropejskie. Przebieg, najważniejsze bitwy, opis
I wojna światowa była konfliktem toczonym pomiędzy państwami europejskimi, nic więc dziwnego, że większość działań zbrojnych miała miejsce na terenie Starego Kontynentu. Nie znaczy to jednak, że nie dochodziło do różnego rodzaju zbrojnych kampanii w koloniach zamorskich. Nie odgrywały one wprawdzie wielkiej... Więcej »
-
I wojna światowa - front włoski i front bałkański. Przebieg, najważniejsze bitwy, opis
Jednym z najbardziej pomijanych aspektów I wojny światowej jest jej front bałkański, gdzie Państwa Centralne toczyły ciężkie walki z wojskami Serbii, wspieranymi przez Ententę. Więcej »
-
Przystąpienie Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej - przyczyny, skutki, opis
Kiedy w Europie padły pierwsze strzały i rozpoczęły się działania wojenne, Stany Zjednoczone ciągle hołdowały starej idei izolacjonizmu. W myśl jej założeń USA miały nie angażować się w konflikty poza Amerykami, w zamian za brak interwencji państw europejskich na terenach uznawanych za amerykańską strefę... Więcej »