Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Koniec I wojny światowej - 1918

Ostatnio komentowane
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
refsd
sd • 2019-09-14 10:11:39
Oskarżony o herezję i... ( brak odwagi u autora?)
hus • 2019-09-13 21:58:10
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W roku 1917 wykończona trzema latami wojny Rosja nie była już w stanie prowadzić dalej działań wojennych. W wyniku szeregu rewolucji i upadku kolejnych rządów ostatecznie władzę w państwie przejęli bolszewicy, którzy rozpoczęli rokowania pokojowe z Trójprzymierzem. Zawarcie 3.03.1918 traktatu pokojowego z Rosją w Brześciu obudziło w Państwach Centralnych nową nadzieję na zwycięskie zakończenie wojny. Rządy Trójprzymierza zdawały sobie jednak sprawę z tego, że należy działać szybko. W roku 1917 bowiem do Ententy dołączyły Stany Zjednoczone, wraz ze swoją ogromną gospodarką i gotowym do wykorzystania potencjałem ludnościowym. Tymczasem Państwa Centralne napotykały coraz większe problemy ze znalezieniem rekrutów, jak również utrzymaniem tempa produkcji. Niemieccy dowódcy uważali, że armię stać już tylko na jeden, ostateczny cios.

Na przełomie lutego i marca Niemcy przerzucili wszystkie dostępne siły na front zachodni, pozostawiając na innych kierunkach działań jedynie nieliczne oddziały porządkowe i odwodowe. Faktyczny niemiecki głównodowodzący Erich Ludendorff planował doprowadzić  do przełamania frontu i zmuszenia Ententy do podpisania kompromisowego pokoju, nim na kontynent przybędą

Polecamy również:

 • 14 punktów Wilsona - treść, znaczenie, historia

  W połowie roku 1917 Stany Zjednoczone Ameryki dołączyły do grona światowych potęg zaangażowanych w trwającą już od trzech lat wojnę na kontynencie europejskim. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Woodrow Wilson, wciągnął Stany do wojny dopiero po długich przygotowaniach opinii publicznej, nawet wtedy jednak... Więcej »

 • Rozpad Austro-Węgier - przyczyny, opis, powstanie nowych państw

  Austro – Węgry rozpoczęły działania wojenne z nadzieją, że ewentualne zwycięstwo militarne umocni nadszarpnięte więzy łączące poszczególne ludy monarchii i pozwoli na zażegnanie kryzysu wewnętrznego. Jednak długa i wyczerpująca wojna, wraz z klęskami militarnymi, doprowadziły do zjawiska wręcz... Więcej »

 • Rewolucja listopadowa w Niemczech - przyczyny, opis, skutki (znaczenie)

  Już w drugiej połowie sierpnia niemiecki Sztab Generalny zrozumiał, że wojna jest nie tylko przegrana, ale dalsze kontynuowanie działań wojennych może już doprowadzić jedynie do katastrofy. Żołnierze niemieccy, utrzymujący przez wiele lat dyscyplinę, zaczęli się buntować, nie chcąc dalej tracić życia. Przyczyniały... Więcej »

 • Rozejm w Compiegne (1918) - postanowienia, warunki, znaczenie

  W połowie roku 1918 państwo niemieckie nie było już w stanie prowadzić działań wojennych, z powodu braku ludzi, surowców i motywacji żołnierzy do dalszych działań. Gorączkowe próby poszukiwania możliwości zawarcia pokoju na ugodowych warunkach zostały przerwane, gdy 3.11.1918 doszło do buntu marynarzy... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 4 =
Komentarze
Gosc • 2018-11-08 01:10:13
No comments ?