Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozpad Austro-Węgier - przyczyny, opis, powstanie nowych państw

Ostatnio komentowane
Świetna analiza.
Łukasz • 2019-11-13 21:19:50
XD
XD • 2019-11-13 17:25:59
Prawda Dawid oddam ci mój kanał
Young Igi • 2019-11-13 12:53:32
szmata
shmata • 2019-11-13 12:56:10
xd co tu się dzieje zapraszam, do mnie na kanał Jakubix Jakubix z mordką w okularach
Jakubix • 2019-11-13 09:07:34
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Austro – Węgry rozpoczęły działania wojenne z nadzieją, że ewentualne zwycięstwo militarne umocni nadszarpnięte więzy łączące poszczególne ludy monarchii i pozwoli na zażegnanie kryzysu wewnętrznego. Jednak długa i wyczerpująca wojna, wraz z klęskami militarnymi, doprowadziły do zjawiska wręcz przeciwnego. Konflikty na tle narodowym, będące zmorą państwa Habsburgów, narastały z każdym miesiącem i podkopywały autorytet władzy centralnej. Dodatkowo śmierć starego cesarza Franciszka Józefa i wstąpienie na tron młodego cesarza Karola spowodowały wzrost tendencji niepodległościowych. Szczególnie aktywnie działali na tym polu Czesi, niewiele ustępowali im Polacy, Ukraińcy i ludy bałkańskie.

Na początku października 1918 roku przez wojsko zaczęła przetaczać się fala buntów, widoczna szczególnie na froncie włoskim, gdzie oddziały węgierskie odmawiały prowadzenia dalszej walki. Sytuacja prędko zaczęła wymykać się spod kontroli władz. Próbując ratować państwo, Karol I ogłosił 16.10.1918 manifest, w którym obiecywał przekształcić kraj w państwo federacyjne, złożone z autonomicznych krajów związkowych. Nie powstrzymało to jednak rewolucji. Na przełomie października i listopada niepodległość ogłosiła

Polecamy również:

  • 14 punktów Wilsona - treść, znaczenie, historia

    W połowie roku 1917 Stany Zjednoczone Ameryki dołączyły do grona światowych potęg zaangażowanych w trwającą już od trzech lat wojnę na kontynencie europejskim. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Woodrow Wilson, wciągnął Stany do wojny dopiero po długich przygotowaniach opinii publicznej, nawet wtedy jednak... Więcej »

  • Rewolucja listopadowa w Niemczech - przyczyny, opis, skutki (znaczenie)

    Już w drugiej połowie sierpnia niemiecki Sztab Generalny zrozumiał, że wojna jest nie tylko przegrana, ale dalsze kontynuowanie działań wojennych może już doprowadzić jedynie do katastrofy. Żołnierze niemieccy, utrzymujący przez wiele lat dyscyplinę, zaczęli się buntować, nie chcąc dalej tracić życia. Przyczyniały... Więcej »

  • Rozejm w Compiegne (1918) - postanowienia, warunki, znaczenie

    W połowie roku 1918 państwo niemieckie nie było już w stanie prowadzić działań wojennych, z powodu braku ludzi, surowców i motywacji żołnierzy do dalszych działań. Gorączkowe próby poszukiwania możliwości zawarcia pokoju na ugodowych warunkach zostały przerwane, gdy 3.11.1918 doszło do buntu marynarzy... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =