Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

I wojna światowa - przyczyny wybuchu

Odpowiedzialność poszczególnych państw europejskich za wybuch I wojny światowej była i jest tematem bardzo kontrowersyjnym, szczególnie zawzięcie dyskutowanym pomiędzy historykami z Niemiec i krajów byłej Ententy. W wyniku postanowień traktatu wersalskiego Niemcy zostały oficjalnie zmuszone do wzięcia całej winy za wybuch wojny na siebie, obecnie jednak uważa się, że było to stanowisko niesprawiedliwe. Przyczyny wybuchu wojny sięgały daleko głębiej i można powiedzieć, że każde państwo było za nią częściowo odpowiedzialne.

Jednym z głównych przyczyn wojny był konflikt niemiecko – francuski, podsycany zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. We Francji triumfy święciła wtedy polityka rewanżyzmu – zemsty na Niemcach za klęskę z lat 1870 – 1871 i odzyskanie Alzacji z Lotaryngią. Z kolei w Niemczech panowała opinia, że Francja jest głównym przeciwnikiem Cesarstwa, swoistym „wrogiem naturalnym”. Stąd też głównym celem polityki zagranicznej Niemiec była eliminacja zagrożenia ze strony Francji.

Ze względu na sojusz z Francją, również carska Rosja stawała się dla Niemiec potencjalnym zagrożeniem. Niemieccy sztabowcy obawiali się zwłaszcza postępującej reformie rosyjskiej armii, która po upokarzającej

Zobacz również

  • Zamach w Sarajewie - przyczyny, opis, skutki - Historia

    Na początku XX wieku Bałkany były jednym z najbardziej niestabilnych i wstrząsanych konfliktami rejonów w Europie. Było to spowodowane zarówno wielkim zróżnicowanym etniczno – religijnym tych terenów, jak również konfliktów mocarstw walczących o wpływy na tych terenach. Szczególnie wyr...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11