Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zawisza Czarny z Garbowa – życiorys, sobór w Konstancji

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zawisza Czarny to jeden z najbardziej znanych polskich rycerzy. Był zwycięzcą wielu turniejów rycerskich, symbolem cnót rycerskich, uczestnikiem bitwy pod Grunwaldem i jednym z najbardziej zaufanych ludzi Władysława Jagiełly.

Młodość

Urodził się ok. 1370 roku w Garbowie jako syn kasztelana konarsko-sieradzkiego. Żoną Zawiszy Czarnego była Barbara herbu Pilawa – bratanica biskupa krakowskiego Piotra Wysza, którą poślubił ok. 1397 rou. Doczekali się czwórki synów.

W młodości był związany z dworem cesarza Zygmunta Luksemburczyka. Brał udział w wielu wyprawach rycerstwa europejskiego przeciw Turkom. Powrócił do Polski, gdy otrzymał wiadomość o przygotowaniach do wielkiej wojny z Krzyżakami. Prawdopodobnie to on pod Grunwaldem uratował królewski sztandar. Po wojnie wyszedł z inicjatywą zawarcia pokoju między Polską a Węgrami (układ w Lubowli 1411). W 1412 roku brał udział w zjeździe monarchów w Budzie, gdzie wygrał turniej rycerski.

Sobór w Konstancji

W latach 1414-1418 był wysłannikiem Jagiełły na sobór w Konstancji. Uzyskał tam od papieża Marcina V potępienie paszkwilu napisanego przez zakonnika Jana Falkenberga. Był jednym z nielicznych obrońców Jana Husa. Deklarował przed papieżem,

Polecamy również:

  • Wielka wojna z Zakonem krzyżackim - przebieg (streszczenie)

    W roku 1407 wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego został wybrany przez dostojników zakonnych – Ulrich von Jungingen. Podobno jego poprzednik – Konrad V von Jungingen, który był równocześnie jego bratem, ostrzegał przed jego wyborem ze względu na jego wojowniczy charakter. Ulrich był... Więcej »

  • I pokój toruński (1411) - postanowienia

    Bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 – 1411, był wybuch antykrzyżackiego powstania na Żmudzi oraz poparcie, jakie wówczas udzielił mu książę litewski Witold. Jesienią tego samego roku Zakon wypowiedział Polsce wojnę i zajął ziemie dobrzyńską. Więcej »

  • Bitwa pod Grunwaldem – data, opis, przebieg

    Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew w epoce średniowiecza. Miała miejsce 15 lipca 1410 roku. Na stałe zapisała się w świadomości Polaków jako największe zwycięstwo w historii naszego państwa. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');