Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ruchy wody morskiej na świecie - geografia

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wody oceaniczne pozostają w ciągłym ruchu. Ruchy te mają różny charakter i przyczyny. Nalezą do nich: pływy morskie, fale (w tym tsunami) oraz prądy morskie.

Pływy morskie to rytmiczne pionowe ruchy wody powodowane przez grawitacyjne oddziaływanie Księżyca i w mniejszym stopniu Słońca. Podniesienie się poziomu morza nosi nazwę przypływu morza. Obserwujemy je zarówno po stronie Ziemi leżącej najbliżej Księżyca, gdzie przyciąganie Księżyca jest najsilniejsze, jak i po stronie przeciwnej, gdzie jest ono najsłabsze. Prostopadle do płaszczyzny łączącej obszary występowania na powierzchni oceanu przypływu występuje odpływ morza, czyli obniżenie się jego poziomu. Okres pomiędzy dwoma kolejnymi przypływami wynosi około 12,5 godziny, a pomiędzy przypływem a odpływem około 6 godzin. Wysokość pływów jest zróżnicowana. Na niewielkim, śródziemnym Bałtyku poziom morza w trakcie przypływu podnosi się maksymalnie o kilkanaście centymetrów. Za to w Zatoce Fundy u wybrzeży Nowej Szkocji w Kanadzie poziom morza w trakcie przypływu podnosi się maksymalnie o 15,4 m.

Falowanie wód morskich najczęściej wywoływane jest przez tarcie wiatru o powierzchnię wody. Cząsteczka wody w ruchu falowym porusza się koliście,

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Zjawisko El Nino - przyczyny, skutki, opis

    El Niño (czytaj el ninio, co po hiszpańsku oznacza niemowlę płci męskiej, w rozumieniu Dzieciątko Jezus) to okresowa anomalia termiczna (pojawiająca się średnio raz na 5 lat) wód powierzchniowych Pacyfiku w szerokościach międzyzwrotnikowych. Wody wschodniego Pacyfiku u wybrzeży Peru są zazwyczaj... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');