Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rodzaje organizacji międzynarodowych

Ostatnio komentowane
Jezu jaki debil ogar ok dzieki
Farnay23 • 2019-11-17 19:30:39
fajna charakterystyka
to ja • 2019-11-17 17:55:24
uhyhuhp;huiph9uh
bhihiuhiuhiuhuih • 2019-11-17 14:11:21
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dynamiczny rozwój organizacji międzynarodowych obserwowany od połowy XX wieku doprowadził do wykształcenia się różnych rodzajów organizacji:

- organizacje ponadpaństwowe i koordynacyjne – istniejące organizacje międzynarodowe mają wiele różnych funkcji i zróżnicowany charakter, co też prowadzi do wyodrębnienia organizacji ponadpaństwowej (państwa dobrowolnie decydują się o powołaniu organizacji i organów nadrzędnych względem państw uczestniczących, np. UE) lub organizacji koordynacyjnej (zajmuje się ona regulowaniem i optymalizowaniem współpracy zrzeszonych państw, bez charakteru nadrzędnego).

- organizacje powszechne i regionalne – wykształcenie się tych dwóch rodzajów organizacji wynika z uwarunkowań geograficznych. Organizacje powszechne mogą bowiem zrzeszać uczestników (kraje, osoby fizyczne czy prawne) niezależnie od miejsca pochodzenia, natomiast organizacje regionalne są otwarte dla państw z określonego obszaru geograficznego. Przykładem organizacji terytorialnej (regionalnej)) może być Unia Europejska, która zrzesza kraje kontynentu europejskiego, a także np. NAFTA czyli Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu. Organizację terytorialną można poznać po tym, że bardzo często

Polecamy również:

 • Podział organizacji międzynarodowych - WOS

  Organizacja międzynarodowa jest zrzeszeniem krajów (org. rządowe) lub osób fizycznych i prawnych (organizacje pozarządowe), które zdecydowały się działać razem w sposób sformalizowany zamierzając osiągnąć cele i realizować zadania zapisane w statucie. Więcej »

 • Funkcje i cele organizacji międzynarodowych

  W ostatnich kilku dekadach bardzo wyraźnie wzrosło znaczenie organizacji międzynarodowych (zarówno rządowych, jak i pozarządowych), co wynika z ich skuteczności, możliwości działania na większą skalę, a także ze zmiany perspektywy myślenia – z krajowej na globalną. Więcej »

 • Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) - najważniejsze informacje

  Organizacja Narodów Zjednoczonych jest największą organizacją międzynarodową na świecie, zrzeszającą 193 państwa. Więcej »

 • NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

  NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli Organizacja Paktu Północnego Atlantyku jest organizacją międzynarodową powstałą w wyniku idei współdziałania w zakresie polityczno-wojskowym, jaka zrodziła się po doświadczeniach II wojny światowej. Bezpośrednim impulsem do powstania NATO była... Więcej »

 • Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - WOS

  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest organizacją regionalną, w której skład wchodzi 57 państw (jest to najliczniejsza istniejąca organizacja regionalna). Oprócz państw europejskich w skład Organizacji wchodzą: Stany Zjednoczone, Kanada, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan,... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =