Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rodzaje organizacji międzynarodowych

Dynamiczny rozwój organizacji międzynarodowych obserwowany od połowy XX wieku doprowadził do wykształcenia się różnych rodzajów organizacji:

- organizacje ponadpaństwowe i koordynacyjne – istniejące organizacje międzynarodowe mają wiele różnych funkcji i zróżnicowany charakter, co też prowadzi do wyodrębnienia organizacji ponadpaństwowej (państwa dobrowolnie decydują się o powołaniu organizacji i organów nadrzędnych względem państw uczestniczących, np. UE) lub organizacji koordynacyjnej (zajmuje się ona regulowaniem i optymalizowaniem współpracy zrzeszonych państw, bez charakteru nadrzędnego).

- organizacje powszechne i regionalne – wykształcenie się tych dwóch rodzajów organizacji wynika z uwarunkowań geograficznych. Organizacje powszechne mogą bowiem zrzeszać uczestników (kraje, osoby fizyczne czy prawne) niezależnie od miejsca pochodzenia, natomiast organizacje regionalne są otwarte dla państw z określonego obszaru geograficznego. Przykładem organizacji terytorialnej (regionalnej)) może być Unia Europejska, która zrzesza kraje kontynentu europejskiego, a także np. NAFTA czyli Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu. Organizację terytorialną można poznać po tym, że bardzo często

Zobacz również

 • Podział organizacji międzynarodowych - WOS

  Organizacja międzynarodowa jest zrzeszeniem krajów (org. rządowe) lub osób fizycznych i prawnych (organizacje pozarządowe), które zdecydowały się działać razem w sposób sformalizowany zamierzając osiągnąć cele i realizować zadania zapisane w statucie.

  Więcej
 • Funkcje i cele organizacji międzynarodowych

  W ostatnich kilku dekadach bardzo wyraźnie wzrosło znaczenie organizacji międzynarodowych (zarówno rządowych, jak i pozarządowych), co wynika z ich skuteczności, możliwości działania na większą skalę, a także ze zmiany perspektywy myślenia – z krajowej na globalną.

  Więcej
 • Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) - najważniejsze informacje

  Organizacja Narodów Zjednoczonych jest największą organizacją międzynarodową na świecie, zrzeszającą 193 państwa.

  Więcej
 • NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

  NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli Organizacja Paktu Północnego Atlantyku jest organizacją międzynarodową powstałą w wyniku idei współdziałania w zakresie polityczno-wojskowym, jaka zrodziła się po doświadczeniach II wojny światowej. Bezpośrednim impulsem do powstania NATO była jednak bieżąca sytuacj...

  Więcej
 • Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - WOS

  Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest organizacją regionalną, w której skład wchodzi 57 państw (jest to najliczniejsza istniejąca organizacja regionalna). Oprócz państw europejskich w skład Organizacji wchodzą: Stany Zjednoczone, Kanada, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, T...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11