Wspólnota Niepodległych Państw (WNP) - geneza, rozwój, organy - WOS

Wspólnota Niepodległych Państw jest organizacją regionalną, która powstała w odpowiedzi na rozpad Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Powstanie Wspólnoty było sposobem na zmniejszenie początkowych trudności niepodległości dotychczasowych Republik ZSRR – Wspólnota zapewniała bowiem współpracę w sferze ekonomicznej, politycznej, a także bezpieczeństwo międzynarodowe. Cele, zasady działania itp. reguluje statut Wspólnoty, który wszedł w życie w 1995 r.

Akt Białowieski – dokument powołujący WNP został podpisany przez prezydentów Rosji, Ukrainy i Białorusi (8 grudnia 1991). W kolejnych tygodniach, na mocy tzw. protokołu z Ałma Aty, do Wspólnoty przystąpiło osiem kolejnych państw – byłych Republik. Warto zaznaczyć, że członkami WNP nigdy nie zostały państwa bałtyckie. Obecnie do WNP należy 11 państw.

WNP - organy

-Rada Szefów Państw - najważniejszy organ Wspólnoty o kompetencjach decyzyjnych.
-Rada Szefów Rządów - rolą tego organu jest koordynowanie poszczególnych organów wykonawczych, w których skład wchodzą ministrowie: Rady Ministrów Spraw Zagranicznych, Rady Ministrów Spraw Wewnętrznych, Rady Ministrów Obrony.

Oprócz wymienionych organów w ramach Wspólnoty działają także m.in.: Komisja Praw Człowieka, Międzyrządowy Komitet Ekonomiczny.

Polecamy również:

  • Wspólnota Niepodległych Państw (WNP) - członkowie

    Wspólnota Niepodległych Państw została założona (przez podpisanie aktu białowieskiego w 1991 r.) przez trzy kraje: Rosję, Białoruś i Ukrainę. Kraje te, razem z siedmioma innymi należą do tzw. członków zwyczajnych. Wyróżnia się także jednego członka stowarzyszonego (od 2005 r. Turkmenistan) . Więcej »

  • Wspólnota Niepodległych Państw - cele, zadania, działalność

    Najważniejszym celem działania Wspólnoty Niepodległych Państw jest stworzenie przestrzeni współpracy gospodarczej, politycznej (także w kwestii stosunków zagranicznych), a także wspólna troska o ochronę środowiska. W ramach WNP prowadzona jest także wspólna polityka obronna... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17