Organizacja międzynarodowa jest zrzeszeniem krajów (org. rządowe) lub osób fizycznych i prawnych (organizacje pozarządowe), które zdecydowały się działać razem w sposób sformalizowany zamierzając osiągnąć cele i realizować zadania zapisane w statucie.
Podstawowy podział organizacji międzynarodowych obejmuje dwie grupy – organizacje międzynarodowe rządowe i pozarządowe. Popularnie stosuje się skróty nawiązujące do ich angielskich nazw – GO – czyli Governmental Organizations (org. rządowe) oraz NGO – czyli Non-Governmental Organizations.
Źródłem podziału jest to, kto uczestniczy w danej organizacji. W przypadku organizacji rządowych członkami są poszczególne państwa (reprezentowane są one przez swoje rządy lub ich pełnomocników), natomiast w przypadku organizacji pozarządowych członkami są osoby prawne lub fizyczne.
Warto podkreślić, że nie wszystkie istniejące organizacje międzynarodowe wpisują się w powyższy podział. Przykładowym wyjątkiem jest Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża – jest to organizacja pozarządowa, która jednak bardzo silnie współpracuje ze sferą rządową krajów członkowskich.
Inny podział organizacji międzynarodowych może wynikać z kryterium terytorialnego. Na jego podstawie możemy wyróżnić organizacje międzynarodowe regionalne (zrzeszające państwa zlokalizowane w określonej części świata) – np. NAFTA lub uniwersalne (przykładem może być ONZ).
Organizacje międzynarodowe można podzielić także na podstawie funkcji – przykładową organizacją dotyczącą obronności jest NATO, organizacją o charakterze gospodarczym – CEFTA, a organizacjami wielofunkcyjnymi – UE, ONZ.