Podział organizacji międzynarodowych - WOS

Organizacja międzynarodowa jest zrzeszeniem krajów (org. rządowe) lub osób fizycznych i prawnych (organizacje pozarządowe), które zdecydowały się działać razem w sposób sformalizowany zamierzając osiągnąć cele i realizować zadania zapisane w statucie.

Podstawowy podział organizacji międzynarodowych obejmuje dwie grupy – organizacje międzynarodowe rządowe i pozarządowe. Popularnie stosuje się skróty nawiązujące do ich angielskich nazw – GO – czyli Governmental Organizations (org. rządowe) oraz NGO – czyli Non-Governmental Organizations.

Źródłem podziału jest to, kto uczestniczy w danej organizacji. W przypadku organizacji rządowych członkami są poszczególne państwa (reprezentowane są one przez swoje rządy lub ich pełnomocników), natomiast w przypadku organizacji pozarządowych członkami są osoby prawne lub fizyczne.

Warto podkreślić, że nie wszystkie istniejące organizacje międzynarodowe wpisują się w powyższy podział. Przykładowym wyjątkiem jest Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża – jest to organizacja pozarządowa, która jednak bardzo silnie współpracuje ze sferą rządową krajów członkowskich.

Inny podział organizacji międzynarodowych może wynikać z kryterium terytorialnego. Na jego podstawie możemy wyróżnić organizacje międzynarodowe regionalne (zrzeszające państwa zlokalizowane w określonej części świata) – np. NAFTA lub uniwersalne (przykładem może być ONZ).

Organizacje międzynarodowe można podzielić także na podstawie funkcji – przykładową organizacją dotyczącą obronności jest NATO, organizacją o charakterze gospodarczym – CEFTA, a organizacjami wielofunkcyjnymi – UE, ONZ.

Polecamy również:

  • Organizacje rządowe - przykłady, definicja, funkcje

    Organizacje rządowe są organizacjami międzynarodowymi, które zrzeszają państwa (przynajmniej trzy). Poszczególne kraje są reprezentowane w danej organizacji przez swoje rządy (stąd nazwa) lub przedstawicieli rządowych. Bardzo ważnym elementem działalności organizacji rządowej jest zawarcie umowy... Więcej »

  • Organizacje pozarządowe - definicja, prace, przykłady

    Organizacje pozarządowe zrzeszają osoby fizyczne i prawne pochodzące z różnych państw. W przeciwieństwie do organizacji rządowych, organizacje pozarządowe nie powstają w wyniku podpisania umowy międzynarodowej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33