Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka Rudego - Kamienie na szaniec

Ostatnio komentowane
kijowe nie pozdrawiam
dzidek • 2018-12-13 12:10:56
Dobre
aewstg • 2018-12-13 07:30:27
Prus to jednak straszny grafoman był.
klm • 2018-12-12 17:49:03
Bardzo ciekawe.
edrftgyh • 2018-12-09 10:01:00
Bardzo fajne opracowanie :)
kamila • 2018-12-09 09:40:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Jan Bytnar Rudy
Jan Bytnar (1921-1943)

Jan Bytnar (1921-1943), pseudonim: „Rudy”. Harcmistrz, szkolny kolega Alka i Zośki. Pochodzi z rodziny inteligenckiej, uczęszcza do Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, tam też zdaje maturę w 1939 roku. Rudy jest członkiem drużyny „Buków”, przez długi czas pełni funkcję kucharza, jest też autorem odznaki drużyny.

Rudy to spokojny, opanowany introwertyk – przeciwieństwo Alka. Początkowo chłopiec nie nawiązuje zbyt wielu znajomości, woli trzymać się na uboczu. W miarę rozwoju akcji zaprzyjaźnia się z Zośką, z którym łączy go też wiele podobnych cech charakteru, m.in. upór i konsekwencja.

Rudy jest typem inteligenta. Potrafi być dociekliwy, lubi dyskutować, zastanawiają go trudne kwestie moralne. Po wybuchu wojny dojrzewa psychicznie i wkłada w nową działalność wszystkie swoje siły. Podczas pracy w Małym Sabotażu ujawnia się też jego zmysł techniczny. Rudy jest autorem zabawnych haseł i rysunków ośmieszających niemiecką propagandę (świnie, żółw). Bohater wymyśla sprytną metodę wieszania polskich flag i projektuje specjalne „pióro” do szybkiego wypisania haseł na murach budynków. Wielokrotnie udowadnia swoją odwagę, m.in. podczas malowania wielkiej kotwicy na pomniku lotnika.

„Chwila próby” nadchodzi po niespodziewanym aresztowaniu przez hitlerowców. Pomimo ciężkich tortur, Rudy nie wyjawia ani jednego nazwiska. W czasie śledztwa martwi go jedynie świeży ślad po ranie otrzymanej w niedawnej akcji. Uwolniony przez kolegów, umiera w otoczeniu najbliższej rodziny i przyjaciół. Przed śmiercią prosi o przeczytanie fragmentu wiersza Słowackiego pt.: „Testament mój”.

Rudy umiera 30 marca 1943 roku. Jego losy zostaną opisane przez Zośkę w pamiętniku zatytułowanym „Kamienie na szaniec”. Zostanie również odznaczony pośmiertnie Krzyżem Walecznych.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Alka - Kamienie na szaniec

    Aleksy Dawidowski (1920-1943), pseudonimy: „Alek”, „Glizda”, „Kopernicki”. Podharcmistrz. Członek drużyny „Buków”, uczeń Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, uczestnik akcji Małego Sabotażu, dowódca drużyny Grup Szturmowych. Więcej »

  • Charakterystyka Zośki - Kamienie na szaniec

    Tadeusz Zawadzki (1921-1943) – harcmistrz, drużynowy 23 WDH, podporucznik AK, komendant rejonu Mokotów Górny, odznaczony krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych (dwukrotnie). Zośka zawdzięcza swój pseudonim „dziewczęcej” urodzie i łagodnemu usposobieniu. Więcej »

  • Kamienie na szaniec - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Bohaterami „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego są głównie młodzi ludzie, zaliczani do Pokolenia Kolumbów, których wchodzili w dorosłe życie w czasie, kiedy wybuchła II wojna światowa. Musieli zmienić swoje plany i dzielnie stanąć w obronie kraju. Jeśli byli za młodzi na... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =